ATP Tokio: Del Potro zwycięski w trzech setach, Almagro wyeliminował Nishikoriego

Juan Martin del Potro pokonał w trzech setach Ołeksandra Dołgopołowa i awansował do półfinału turnieju w Tokio. Mistrzowskiego tytułu nie obroni Kei Nishikori, którego wyeliminował Nicolas Almagro.

Rafał Smoliński

Najwyżej rozstawiony w tegorocznej edycji międzynarodowych mistrzostw Japonii Juan Martín del Potro potrzebował dwóch godzin i siedmiu minut, aby rozprawić się z Ołeksandrem Dołgopołowem. Wcześniej utytułowany Argentyńczyk czterokrotnie ogrywał ukraińskiego zawodnika w głównym cyklu. W piątek pochodzący z Tandil 25-latek zwyciężył 4:6, 6:4, 6:2, kwalifikując się do siódmego w obecnym sezonie półfinału.

Kibice zgromadzeni w Ariake Coliseum spodziewali się, że w meczu o finał dojdzie do interesującego pojedynku pomiędzy Delpo a Keiem Nishikorim. Broniący mistrzowskiego tytułu Japończyk zawiódł jednak w piątek oczekiwania swoich fanów, przegrywając po zaciętym boju z Nicolásem Almagro. Hiszpan posłał na drugą stronę kortu 15 asów i pięciokrotnie przełamał serwis rywala, który odpowiedział tylko czterema breakami. Oznaczony "szóstką" 28-latek z Murcji po blisko dziewięciu kwadransach gry triumfował 7:6(2), 5:7, 6:3.

Tempa w japońskiej stolicy nie zwalnia Milos Raonić, który przed tygodniem okazał się najlepszy w Bangkoku. Rozstawiony w Tokio z numerem trzecim Kanadyjczyk zanotował 11 asów i trzykrotnie przełamał serwis Lukáša Lacko, by w 62 minuty ograć słowackiego lucky losera 6:3, 6:3. Dla pochodzącego z Podgoricy zawodnika to piąty w tym roku półfinał w głównym cyklu.

Tenis na SportoweFakty.pl - polub i komentuj nasz profil na Facebooku. Jesteś fanem białego sportu? Kliknij i obserwuj nas także na Twitterze!

Rywalem Raonicia w sobotnim pojedynku o finał będzie Ivan Dodig. Chorwat w 90 minut zwyciężył w piątek 6:2, 7:6(3) leworęcznego Jarkko Nieminena, który w II rundzie wyeliminował Michała Przysiężnego. Obaj panowie mieli sporo okazji na przełamanie, lecz ostatecznie o dwa breaki więcej (4-2) zanotował 28-latek z Zagrzebia.

- Jestem zadowolony ze swojej dzisiejszej postawy. Jarkko grał bardzo dobrze i zmusił mnie do wysiłku w drugim secie, ale ja serwowałem świetnie, dlatego jestem ogólnie szczęśliwy ze swojej gry. Mam dobry bilans spotkań przeciwko Milosowi, więc postaram się zaprezentować swój tenis i dać z siebie wszystko - powiedział po meczu Dodig. Chorwat dwukrotnie wcześniej mierzył się z Kanadyjczykiem (Barcelona 2011 oraz Eastbourne 2013) i za każdym razem wychodził z tej konfrontacji zwycięsko.

Rakuten Japan Open Tennis Championships, Tokio (Japonia)
ATP World Tour 500, kort twardy, pula nagród 1,297 mln dolarów
piątek, 4 października

ćwierćfinał gry pojedynczej:

Juan Martín del Potro (Argentyna, 1/WC) - Ołeksandr Dołgopołow (Ukraina) 4:6, 6:4, 6:2
Milos Raonić (Kanada, 3) - Lukáš Lacko (Słowacja, LL) 6:3, 6:3
Nicolás Almagro (Hiszpania, 6) - Kei Nishikori (Japonia, 4) 7:6(2), 5:7, 6:3
Ivan Dodig (Chorwacja) - Jarkko Nieminen (Finlandia) 6:2, 7:6(3)