ATP Delray Beach: Pierwszy półfinał Johnsona, Isner znów wygrał w trzech setach

John Isner awansował do półfinału turnieju ATP World Tour 250 w Delray Beach. O niespodziankę postarał się Steve Johnson, który w sobotę powalczy o pierwszy finał w karierze.

Rafał Smoliński

Jako pierwszy awans do półfinału turnieju Delray Beach Open uzyskał w piątek rozstawiony z numerem czwartym Kevin Anderson. Reprezentant RPA w powtórce z finału z 2012 roku w trzech setach rozprawił się z Marinko Matoseviciem. Afrykanin zwyciężył po dwóch godzinach i 23 minutach Australijczyka 6:7(3), 6:3, 6:3, poprawiając na 3-0 bilans bezpośrednich gier z tenisistą z antypodów.

- Grałem z nim wcześniej dwukrotnie i za każdym razem była to prawdziwa bitwa. Starałem się dziś pozostać w grze, a w połowie drugiego w końcu udało mi się uzyskać cenne przełamanie. Jestem w półfinale i to jest wspaniałe uczucie - powiedział po meczu Anderson.

21. obecnie na świecie Afrykanin w sobotę spotka się ze Stevem Johnsonem, który w ćwierćfinale postarał się o kolejną niespodziankę. 24-letni Amerykanin, który wcześniej udanie przeszedł przez trzystopniowe kwalifikacje, w 74 minuty rozprawił się 6:3, 6:2 z oznaczonym numerem szóstym Feliciano Lopezem. Hiszpan nie wykorzystał żadnego z trzech break pointów, a sam dał się przełamać trzykrotnie.

- Czuję się znakomicie, zaprezentowałem dziś kawał dobrego tenisa. Cały czas trzymałem się planu, a w końcówce byłem w stanie utrzymać nerwy na wodzy - wyznał pochodzący z Orange reprezentant USA, który w swoim pierwszym półfinale zawodów głównego cyklu postara się powtórzyć wynik z Auckland, gdzie pokonał Andersona w dwóch setach.

W sesji wieczornej pewne zwycięstwo zanotował Marin Cilić, który pokonał 6:2, 6:3 Rosjanina Tejmuraza Gabaszwilego. Rozstawiony z numerem siódmym Chorwat posłał 12 asów, a z sześciu okazji na przełamanie wykorzystał łącznie pięć. 25-latek odniósł już 16. zwycięstwo w obecnym sezonie, najwięcej ze wszystkich uczestników głównego cyklu.

Čilić o miejsce w finale zagra w sobotę z Johnem Isnerem, który po raz trzeci w obecnej edycji zawodów w Delray Beach zmuszony był rozegrać decydującego seta. Tym razem najlepszy z Amerykanów pokonał 4:6, 6:3, 6:2 swojego rodaka Rhyne'a Williamsa, ale nie musiał drżeć o zwycięstwo do ostatniej chwili. W trzeciej partii rozstawiony z numerem drugim reprezentant USA już w pierwszym gemie postarał się o przełamanie i do końca kontrolował przebieg wydarzeń na placu gry.

Isner zmierzy się z Čiliciem po raz czwarty w głównym cyklu, a we wcześniejszych spotkaniach nie odniósł ani jednego zwycięstwa. Pierwszy raz Chorwat pokonał starszego od siebie o trzy lata Amerykanina podczas Australian Open 2011 (9:7 w V secie meczu III rundy). W 2012 roku w Madrycie (II runda) oraz sezon później w Miami (III runda) Čilić wygrywał już bez straty seta.