ATP Monte Carlo: 300. wygrany mecz na mączce Rafaela Nadala, urodzinowy prezent Jo-Wilfrieda Tsongi

Rafael Nadal pokonał Andreasa Seppiego w III rundzie turnieju ATP w Monte Carlo i wygrał swój 300. mecz na nawierzchni ziemnej. W dniu 29. urodzin Jo-Wilfried Tsonga wyeliminował Fabio Fogniniego.

Marcin Motyka

Zaledwie 322. spotkań rozegranych na ceglanej mączce w 12 lat potrzebował Rafael Nadal, aby mieć na koncie 300 zwycięstw. Hiszpan w III rundzie turnieju Monte-Carlo Rolex Masters pokonał 6:1, 6:3 Andreasa Seppiego i stał się jedynym obecnie aktywnym tenisistą, który ma w dorobku 300 wygranych meczów na nawierzchni ziemnej w cyklu ATP World Tour. Dla Majorkanina to także 50. wygrany pojedynek w turnieju w Monte Carlo w 52. spotkaniu w tej imprezie.

Nadal od 2002 roku wygrał w każdym sezonie przynajmniej jedno spotkanie na ceglanej mączce. Od 2003 roku jest to co najmniej dziesięć zwycięskich pojedynków w sezonie, a od 2004 minimum jeden turniejowy triumf. Najwięcej wygranych meczów przyniósł Rafie sezon 2005 (50-2) i w tamtej kampanii wywalczył na ziemi aż osiem tytułów mistrzowskich. W latach 2006 i 2010 kończył okres gry na mączce bez porażki (odpowiednio: 26-0 i 22-0).

300 wygranych meczów daje Hiszpanowi 11. pozycję na liście uwzględniającej tylko liczba wygranych spotkań na ceglanej mączce w Erze Otwartej tenisa. Do lidera tej klasyfikacji, Guillermo Vilasa, traci 344 zwycięstwa, za to do dziesiątego miejsca, które obecnie zajmuje Jose-Luis Clerc, brakuje mu ledwie jednego wygranego spotkania, o co powalczy już w piątek w ćwierćfinale.

Rywalem Nadala w 1/4 finału będzie jego rodak, David Ferrer, który na kortach ziemnych wygrał 269 meczów, co daje mu drugie miejsce w klasyfikacji aktywnych tenisistów. W III rundzie walencjanin w dwóch setach pokonał utalentowanego Grigora Dimitrowa, zeszłorocznego ćwierćfinalistę zmagań w Monte Carlo Country Clubie, i poprawił bilans bezpośrednich pojedynków z Bułgarem na 4-1. Z Nadalem Ferrer grał dotychczas 26 razy i zwyciężył pięciokrotnie.

W rywalizacji dwóch półfinalistów ubiegłorocznej edycji Monte-Carlo Rolex Masters Jo-Wilfried Tsonga odwrócił losy starcia z Fabio Fogninim. Rozstawiony z numerem dziesiątym Francuz przegrał partię otwarcia z oznaczonym "dziewiątką" Włochem 5:7, w drugim secie przy stanie 3:3 Fognini miał cztery break pointy, ale zmarnował swoją szansę i do końca konfrontacji nie wygrał już ani jednego gema.

- W pierwszym secie on grał bardzo dobrze. Był agresywny, chodził do siatki, ale od połowy drugiego seta zacząłem lepiej serwować i mecz zrobił się wyrównany. Pod koniec byłem w stanie zdominować go fizycznie i to musiało być dla niego frustrujące, bo nie wygrywał już długich wymian, tak jak w pierwszej partii - analizował Tsonga, który w czwartek obchodził swoje 29. urodziny.

Po raz pierwszy w karierze w ćwierćfinale imprezy rangi ATP Masters 1000 na nawierzchni ziemnej zameldował się Milos Raonić. 23-letni Kanadyjczyk wygrał ze specjalistą od gry na mączce, starszym o osiem lat Tommym Robredo 6:4, 6:3 w 73 minuty po raz drugi pokonując doświadczonego Hiszpana i drugi raz na korcie ziemnym.

- Jestem bardzo zadowolony z siebie - mówił rozstawiony z "ósemką" Raonić. - Byłem zdyscyplinowany. Walczyłem od początku. Mój serwis funkcjonował bardzo dobrze, świetnie poruszałem się po korcie i mogłem dyktować warunki gry forhendem - dodał.

Ćwierćfinałowym przeciwnikiem Kanadyjczyka, który w czwartek po trafionym pierwszym podaniu przegrał tylko dwa punkty i ani razu nie musiał bronić piłki na przełamanie, będzie Stanislas Wawrinka. - Nigdy nie wygrałem ze Stanem, ale czuje, że dobrze sprawuje się na korcie i nie mogę doczekać się tego pojedynku - przyznał rezydent księstwa Monako, który ze Szwajcarem ma bilans 0-2.

Rozstawiony z numerem trzecim Wawrinka, by znaleźć się w 1/4 finału musiał spędzić na korcie zaledwie 46 minut. Właśnie w takim czasie pokonał w II rundzie Marina Cilicia, a w 1/8 finału walkowerem pojedynek oddał Nicolás Almagro z powodu kontuzji lewej stopy. - Obudziłem się z silnym bólem lewej stopy, który uniemożliwiał mi nawet normalne poruszanie się. Po konsultacji z moim lekarzem wspólnie podjęliśmy decyzję, że lepiej będzie, gdy nie wyjdę na kort. Bardzo tego żałuję. Lubię ten turniej i miałem nadzieje związane z moim startem tutaj - tłumaczył Hiszpan.

Monte-Carlo Rolex Masters, Monte Carlo (Monako)