WTA Rzym: Imponujące otwarcie Ivanović, Agnieszka Radwańska zagra z Ormaecheą

Ana Ivanović w niespełna godzinę rozprawiła się z Karin Knapp i awansowała do II rundy turnieju WTA Premier 5 rozgrywanego na kortach ziemnych w Rzymie.

Rok temu Ana Ivanović odpadła w Rzymie w I rundzie po porażce z Urszulą Radwańską. Najlepszy start na Foro Italico Serbka zanotowała cztery lata temu, gdy jako 58. rakieta świata doszła do półfinału. Ósmy start w imprezie, klasyfikowana obecnie na 13. miejscu, była liderka rankingu rozpoczęła od rozbicia 6:1, 6:1 reprezentantki gospodarzy Karin Knapp (WTA 51). W trwającym 55 minut spotkaniu Ivanović wykorzystała sześć z siedmiu break pointów oraz zdobyła 17 z 26 punktów przy pierwszym podaniu Włoszki. Mecz Serbka zakończyła wspaniałym bekhendowym returnem. Na jej koncie zanotowano 16 kończących uderzeń i 13 niewymuszonych błędów. Knapp miała siedem piłek wygranych bezpośrednio i 30 błędów własnych.
Rywalką Eugenie Bouchard w I rundzie miała być Kurumi Nara (od spotkania ze zwyciężczynią tej konfrontacji turniej miała rozpocząć Agnieszka Radwańska), ale po tym jak wycofała się Karolina Woźniacka (kontuzja kolana) nastąpiły pewne zmiany w drabince, bo Bouchard została zawodniczką rozstawioną. Nara (WTA 45) spotkała się z Paulą Ormaecheą (WTA 73) i przegrała 4:6, 3:6. Szczęśliwa przegrana z kwalifikacji Argentynka obroniła 17 z 18 break pointów i zmierzy się teraz z Radwańską. Będzie to drugie spotkanie obu zawodniczek. Dwa lata temu w II rundzie US Open krakowianka zwyciężyła 6:3, 6:1. Bouchard zamiast z Narą zmierzyła się z Francescą Schiavone i została wyeliminowana przez mistrzynię Rolanda Garrosa 2010. Alize Cornet (WTA 21) pokonała 6:3, 6:2 Kirsten Flipkens (WTA 23). O wyniku I seta zadecydowało jedyne przełamanie, jakie Francuzka uzyskała na 4:2 minięciem bekhendowym po krosie. Wcześniej triumfatorka turnieju w Katowicach odparła dwa break pointy (po jednym w pierwszym i piątym gemie). Na otwarcie II seta Cornet odebrała rywalce podanie na sucho, ostatni punkt zdobywając returnem bekhendowym po linii. Po chwili obroniła dwa break pointy i wyszła na 2:0. W piątym gemie Francuzka głębokim krosem forhendowym wymuszającym błąd dołożyła kolejne przełamanie. Flipkens w szóstym gemie odrobiła część strat, popisując się sprytnym wolejem oraz smeczem. Cornet jednak błyskawicznie wróciła do przewagi dwóch przełamań, posyłając efektowny return forhendowy po linii. Wspaniały forhendowy wolej przyniósł Francuzce dwie piłki meczowe. Spotkanie zakończył prosty błąd z returnu Belgijki.

W trwającym 85 minut spotkaniu Cornet naliczono 20 kończących uderzeń i 25 niewymuszonych błędów, zaś Flipkens miała 12 piłek wygranych bezpośrednio i 33 błędy własne. Francuzka obroniła cztery z pięciu break pointów, a sama wykorzystała cztery z pięciu szans na przełamanie rywalki. Poza tym przy drugim podaniu Belgijki zdobyła 17 z 25 punktów. W kolejnej rundzie Cornet zagra z Ivanović, z którą ma bilans spotkań 1:1. Rok temu w Cincinnati Francuzka pokonała Serbkę po obronie pięciu piłek meczowych.

Finalistka rzymskiej imprezy z 2007 i 2009 roku Swietłana Kuzniecowa (WTA 29) wróciła ze stanu 0:3 w I secie i pokonała 7:5, 6:0 Marię Kirilenko (WTA 41). W kolejnej rundzie mistrzyni US Open 2004 i Rolanda Garrosa 2009 zmierzy się z Jeleną Janković, z którą ma bilans spotkań 6-6.

Pierwszą rywalką Petry Kvitovej będzie Shuai Zhang (WTA 43), która pokonała 6:4, 6:0 Lauren Davis (WTA 65). Chinka wykorzystała wszystkie pięć szans na przełamanie Amerykanki, jakie miała. Simona Halep turniej rozpocznie od meczu z Madison Keys (WTA 47), która posłała pięć asów i wygrała 6:2, 6:2 z Alison Riske (WTA 44). Varvara Lepchenko (WTA 49) zdobyła 22 z 30 punktów przy swoim pierwszym podaniu i w ciągu 64 minut pokonała 6:1, 6:0 Shuai Peng (WTA 39). Jelena Wiesnina (WTA 33) obroniła cztery break pointy i zwyciężyła 6:2, 6:3 Elinę Switolinę (WTA 38).

Internazionali BNL d'Italia, Rzym (Włochy)

Paula Ormaechea (Argentyna, LL) - Kurumi Nara (Japonia) 6:4, 6:3

wolne losy: Serena Williams (USA, 1); Na Li (Chiny, 2); Agnieszka Radwańska (Polska, 3); Simona Halep (Rumunia, 4); Petra Kvitová (Czechy, 5); Jelena Janković (Serbia, 6); Andżelika Kerber (Niemcy, 7); Maria Szarapowa (Rosja, 8)

Jesteśmy na Facebooku. Dołącz do nas! Na Twitterze też nas znajdziesz!

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online. (link sponsorowany)