ATP Nicea: Powtórka z finału w II rundzie, Gael Monfils zagra z Albertem Montanesem

Broniący tytułu w turnieju ATP w Nicei Albert Montanes stracił cztery gemy w meczu I rundy z Matthew Ebdenem. Kolejnym rywalem Hiszpana będzie Gael Monfils, którego pokonał w zeszłorocznym finale.

Marcin Motyka
Albert Montanes w imponującym stylu rozpoczął walkę o obronę trofeum w turnieju Open de Nice Côte d'Azur w Nicei. Doświadczony Hiszpan, który na nicejskiej mączce przed rokiem zdobył swój szósty i jak dotychczas ostatni tytuł w głównym cyklu, w poniedziałkowym meczu I rundy rozbił Matthew Ebdena, w ciągu 72-minutowego starcia tracąc zaledwie cztery gemy. Dla Australijczyka to druga w karierze porażka z Hiszpanem w drugiej konfrontacji, a na wygrany mecz w cyklu ATP World Tour czeka od 19 marca, gdy w Miami pokonał Łukasza Kubota.
33-letni Montañés, który w historii swoich startów w Nicei przegrał tylko jeden mecz, w II rundzie zmierzy się z najwyżej klasyfikowanym z dziewiątki francuskich tenisistów biorących udział w tegorocznej edycji tej imprezy, turniejową "trójką", Gaelem Monfilsem. Będzie to zarazem rewanż za ubiegłoroczny finał Open de Nice Côte d'Azur, w którym Hiszpan zwyciężył 6:0, 7:6(3), a łączny bilans konfrontacji pomiędzy tymi tenisistami wynosi 4-2 na korzyść Montañésa, w tym 4-1 na kortach ziemnych. Ze znakomitej strony pokazał się Dmitrij Tursunow. Oznaczony numerem piątym Rosjanin pokonał 6:1, 6:4 reprezentującego barwy Kazachstanu Ukraińca, Ołeksandra Niedowiesowa. 32-latek z Moskwy wykorzystał wszystkie trzy szanse na przełamanie, które wywalczył w ciągu 56-minutowego meczu, sam ani razu nie musiał bronić break pointa, posłał cztery asy serwisowe i zapisał na swoim koncie 54 z 87 punktów rozegranych w całym spotkaniu.

Wspaniałym powrotem popisał się Paul-Henri Mathieu. Francuski posiadacz dzikiej karty w pojedynku ze swoim rodakiem, kwalifikantem Lucasem Pouille'em, przegrał pierwszego seta 2:6, w drugim przegrywał już 3:4 ze stratą przełamania, lecz od tego momentu nie stracił już ani jednego gema, ostatecznie zwyciężając po godzinie i 37 minutach 2:6, 6:4, 6:0. Kolejnym przeciwnikiem 32-latka ze Strasburga będzie rozstawiony z numerem siódmym Federico Delbonis.

Bliski sprawienia sensacji był także inny kwalifikant, Martin Vaisse. 26-letni Francuz, obecnie 309. rakieta świata, który w decydującej rundzie eliminacji pokonał Sama Querreya, wygrał w tie breaku pierwszą partię w pojedynku z oznaczonym numerem szóstym Nicolasem Mahutem, lecz w dwóch kolejnych zdobył tylko pięć gemów.

Awans do II rundy uzyskał także Leonardo Mayer. Argentyński kwalifikant wyeliminował chorwackiego posiadacza dzikiej karty, 17-letniego Bornę Coricia 4:6, 6:3, 6:4 w godzinę i 49 minut, a w walce o ćwierćfinał stanie naprzeciw rozstawionego z numerem ósmym Edouarda Rogera-Vasselina.

Open de Nice Côte d'Azur, Nicea (Francja)

Paul-Henri Mathieu (Francja, WC) - Lucas Pouille (Francja, Q) 2:6, 6:4, 6:0

wolne losy: John Isner (USA, 1); Ernests Gulbis (Łotwa, 2); Gaël Monfils (Francja, 3/WC); Gilles Simon (Francja, 4)

Jesteśmy na Facebooku. Dołącz do nas! Na Twitterze też nas znajdziesz!

ATP Düsseldorf: Tomasz Bednarek i Lukas Dlouhy przegrali w pierwszej rundzie debla

Kto awansuje do ćwierćfinału turnieju w Nicei?