WTA Bukareszt: Katarzyna Piter gra z Poloną Hercog o drugi ćwierćfinał w sezonie

O ćwierćfinał turnieju WTA International rozgrywanego na ceglanej mączce w Bukareszcie Katarzyna Piter spotka się z Poloną Hercog.

W I rundzie Katarzyna Piter pokonała w tie breaku III seta Andreeę Mitu. W ten sposób poznanianka odniosła pierwsze zwycięstwo w głównym cyklu od lutego. W środę powalczy o drugi ćwierćfinał w sezonie (po Rio de Janeiro), a trzeci w karierze (pierwszy przed rokiem w Luksemburgu). Jej rywalką będzie Polona Hercog, która turniej rozpoczęła od odprawienia Anny Tatiszwili. Ze Słowenką Polka do tej pory mierzyła się dwa razy, ale będzie to ich pierwsza konfrontacja w głównej drabince imprezy rangi WTA. W 2010 roku w kwalifikacjach w Linzu oraz w ubiegłym sezonie w finale turnieju ITF w Ołomuńcu Hercog oddała Piter łącznie siedem gemów.
[ad=rectangle]
Poprzednie dwa sezony to dla Hercog niekończące się pasmo kontuzji. Dwa lata temu dokuczały jej plecy i opuściła m.in. kilka turniejów na kortach ziemnych, które są jej ulubioną nawierzchnią. W ubiegłym sezonie z kolei rozegrała zaledwie jeden mecz przez pierwsze 4,5 miesiąca (odpadła w I rundzie Australian Open), a powodem była kontuzja prawego nadgarstka. Rok 2014 również nie rozpoczął się dla niej szczęśliwie. W I rundzie Australian Open w spotkaniu z Alize Cornet skreczowała po rozegraniu jednego gema z powodu problemów z prawym barkiem, a później dokuczało jej prawe żebro. Na korty wróciła pod koniec kwietnia i od razu osiągnęła ćwierćfinały w Marrakeszu i Oeiras.

Katarzyna Piter zagra z Poloną Hercog o trzeci ćwierćfinał w karierze
Katarzyna Piter zagra z Poloną Hercog o trzeci ćwierćfinał w karierze

Hercog najwyżej w rankingu znalazła się na 35. miejscu (wrzesień 2011). W zeszłym roku w maju wypadła z Top 100. Doszło do tego, że musiała wystąpić w kwalifikacjach do Rolanda Garrosa i Wimbledonu i w obu przypadkach ich nie przeszła. Do czasu US Open już ranking poprawiła i w Nowym Jorku mogła wystąpić w głównej drabince. Trafiła jednak w I rundzie na Jekaterinę Makarową, późniejszą ćwierćfinalistkę imprezy.

Hercog drzemiące w niej możliwości po raz pierwszy pokazała pięć lat temu. Rok 2009 rozpoczęła na 243. miejscu w rankingu, ale kilka świetnych występów w cyklu ITF (cztery tytuł) oraz obiecujące wyniki w WTA Tour (ćwierćfinał w Fezie, II runda Rolanda Garrosa w wielkoszlemowym debiucie) pozwoliły jej ukończyć sezon na 71. pozycji. Od tamtej pory na finiszu każdego sezonu plasowała się w Top 100 - raz w Top 50 (48. miejsce w 2010) i raz w Top 40 (36. pozycja w 2011). Słowenka w swojej karierze wygrała dwa turnieje w głównym cyklu, oba w Bastad (2011, 2012). Poza tym może się jeszcze pochwalić dwoma finałami (Acapulco 2010, Palermo 2011).

Jaki był pierwszy kontakt Polony z tenisem? - Kiedy miałam cztery lata tata zabrał mnie do klubu, który został otwarty w sąsiednim Mariborze przez Mimę Jausovec (mistrzyni Rolanda Garrosa 1977 - przyp. red). Trenowałam tam aż do 14 roku życia, gdy udałam się do Włoch na 1,5 roku - opowiadała Słowenka w wywiadzie dla cyklu "Getting To Know". Kiedy była mała podziwiała Justine Henin. - Podoba mi się sposób, w jaki w każdym meczu rozgrywa punkt po punkcie oraz to, że nie gra tak samo jak każda inna zawodniczka - opowiadała w 2010 roku. Ze słynną Belgijką nigdy nie było jej dane spotkać się na korcie. Hercog w juniorskiej karierze wygrała turniej gry podwójnej podczas Rolanda Garrosa i Wimbledonu 2008 w parze z Jessicą Moore.

Hercog ma bardzo miły dla oka styl gry, największe sukcesy do tej pory odnosiła na kortach ziemnych. Posiada bardzo dobry pierwszy serwis oraz potężny forhend, świetnie miesza grę sięgając bardzo dobrego bekhendowego slajsa. Dobrze również wybiera kierunki zagrań, stosując przemienność piłek po krosie i po linii. Przy drugim serwisie używa dużo topspinu, ale zdarza się jej popełniać sporo podwójnych błędów. Słowenka, choć jest wysoką zawodniczką (181 cm), bardzo dobrze porusza się po korcie, świetnie czyta grę, a solidny wolej i dobre operowanie lobem sprawiają, że gdy tylko jest w dobrej dyspozycji fizycznej, wtedy potrafi postawić twardy opór nawet czołowym tenisistkom świata. W tym sezonie potrafiła pokonać Lucie Safarovą, a na swoim rozkładzie ma też choćby Jekaterinę Makarową, Andreę Petković, Flavię Pennettę, Dominikę Cibulkovą, Kirsten Flipkens i Anę Ivanović. Największy skalp Słowenki to niegrająca już Marion Bartoli, z którą wygrała dwa lata temu w Charleston.

By marzyć o pokonaniu Hercog, Piter musi zagrać znacznie bardziej agresywnie niż z Mitu. Z Rumunką wygrała I seta do zera, ale w całym meczu było z jej strony za dużo jednostajnego przebijania. Ze Słowenką poznanianka powinna starać się inicjować akcje ofensywne przynajmniej od czasu do czasu, bo za bierną postawę Polona może ją srogo ukarać. Spotkanie rozegrane zostanie na korcie 2 o godz. 15:00 czasu polskiego (wcześniej na tej samej arenie odbędzie się spotkanie deblowe z udziałem Pauli Kani).

BRD Bucharest Open, Bukareszt (Rumunia)
WTA International, kort ziemny, pula nagród 250 tys. dolarów
środa, 9 lipca

II runda:
kort 2, od godz. 15:00 czasu polskiego

Katarzyna Piter (Polska)bilans: 0-0Polona Hercog (Słowenia, 8)
104 ranking 61
23 wiek 23
172/56 wzrost (cm)/waga (kg) 182/70
praworęczna, oburęczny bekhend gra praworęczna, oburęczny bekhend
Poznań miejsce zamieszkania Monaco
Dariusz Piter, Jakub Piter trener Željko Krajan
sezon 2014
12-17 (3-8) bilans roku (główny cykl) 8-8 (8-7)
ćwierćfinał w Rio de Janeiro najlepszy wynik ćwierćfinał w Marrakeszu i Oeiras
1-1 tie breaki 0-3
10 asy 45
167 003 zarobki ($) 173 969
kariera
2006 początek 2006
95 (2014) najwyżej w rankingu 35 (2011)
255-153 bilans zawodowy 248-151
0/0 tytuły/finałowe porażki (główny cykl) 2/2
327 872 zarobki ($) 1 555 278


Jesteśmy na Facebooku. Dołącz do nas! Na Twitterze też nas znajdziesz!

Źródło artykułu: