ATP Umag: Fabio Fognini zatrzymał Bornę Coricia, niezwykła seria Marina Cilicia

Fabio Fognini pokonał w ćwierćfinale turnieju ATP w Umagu 17-letniego Bornę Coricia. Niesamowitą serię zwycięstw w ojczyźnie kontynuuje Marin Cilić, który oddał tylko dwa gemy Lukasowi Rosolowi.

Marcin Motyka
Po dwóch wartościowych zwycięstwach z Edouardem Rogerem-Vasselinem i Horacio Zeballosem, Borna Corić stanął przed arcytrudnym zadaniem. 17-letnią nadzieję chorwackiego tenisa w ćwierćfinale turnieju ATP w Umagu czekał pierwszy mecz z tenisistą z czołowej "20" światowego rankingu w imprezie rangi ATP World Tour (we wrześniu zeszłego roku w Pucharze Davisa grał z zajmującym wówczas trzecią pozycję na świecie Andym Murrayem), klasyfikowanym na 20. miejscu Fabio Fogninim, który przed rokiem w Vegeta Croatia Open Umag dotarł do finału.
Ćorić i Fognini rozegrali przepiękny spektakl, który trwał dwie godziny i 42 minuty. Młody Chorwat walczył z całych sił, ale nie wytrzymał fizycznie trudów spotkania, w końcówce zmagał się ze skurczami i ostatecznie przegrał 7:5, 6:7(4), 3:6. Jednak dzięki 45 punktom, jakie otrzyma za 1/4 finału w Umagu, od poniedziałku pierwszy raz w karierze będzie notowany w drugiej setce rankingu ATP. Najwyżej rozstawiony w tegorocznej edycji międzynarodowych mistrzostw Chorwacji Fognini w półfinale zmierzy się z Pablo Cuevasem, którego pokonał w lutym w Rio de Janeiro. Urugwajski kwalifikant, mistrz tegorocznego turnieju w Bastad, w piątek w trzech setach wyeliminował Tejmuraza Gabaszwilego.

Chorwackich kibiców nie zawiódł Marin Cilić. Najlepszy tenisista gospodarzy rozbił 6:0, 6:2 rozstawionego z numerem piątym Lukasa Rosola, w ciągu 62-minutowego pojedynku posyłając dziesięć asów serwisowych, po trafionym pierwszym podaniu przegrywając ledwie pięć punktów i wykorzystując pięć z 14 piłek na przełamanie.

Čilić tym samym kontynuuje niezwykła serię zwycięstw - był to dla niego 15. z rzędu wygrany mecz w ojczyźnie. Ostatni mecz w Chorwacji przegrał w 2011 roku, w finale w Umagu. Od tamtej pory wygrał turnieje w Zagrzebiu (w sezonach 2013-14) i przed dwoma laty triumfował właśnie w Vegeta Croatia Open Umag.

W najlepszej czwórce znalazł się także Tommy Robredo. Broniący tytułu Hiszpan wygrał 6:1, 6:4 ze swoim rodakiem, Pablo Carreno, a o finał zagra z Čiliciem, z którym ma bilans 2-3, w tym 0-1 na ceglanej mączce.

Vegeta Croatia Open Umag, Umag (Chorwacja)