WTA Stanford: Varvara Lepchenko rywalką Agnieszki Radwańskiej, Stosur za burtą

Samantha Stosur przegrała z Naomi Osaką w I rundzie turnieju WTA Premier rozgrywanego na kortach twardych w Stanfordzie.

Samantha Stosur (WTA 19) po raz trzeci z rzędu odpadła w Stanfordzie po pierwszym meczu. W 2011 i 2013 roku miała w I rundzie wolny los i w walce o ćwierćfinał przegrała odpowiednio z Sabiną Lisicką i Olgą Goworcową. Tym razem zmarnowała piłkę meczową w tie breaku II seta i uległa 6:4, 6:7(7), 5:7 kwalifikantce Naomi Osace (WTA 406). Australijka, która w 2009 i 2010 roku grała w Stanfordzie w półfinale, w przyszłym tygodniu wypadnie z Top 20 rankingu.
O wyniku I seta zadecydowało przełamanie, jakie Stosur uzyskała w 10. gemie. Osaka wówczas od stanu 40-15 straciła cztery punkty, ale w II partii objęła prowadzenie 5:3. Australijka zdobyła trzy gemy z rzędu, a w tie breaku dogoniła rywalkę z 0-3, ale nie wykorzystała piłki meczowej przy stanie 7-6. W decydującej partii 16-letnia Japonka wróciła z 3:5 i w swoim debiucie w WTA Tour odniosła zwycięstwo nad mistrzynią US Open 2011.

W trwającym 2,5 godziny spotkaniu Stosur miała więcej asów (8-5) i w sumie zdobyła o jeden punkt więcej od Japonki (112-111), ale musiała uznać wyższość 16-letniej debiutantki. Dla Australijki to trzeci z rzędu turniej, z którego odpadła w I rundzie - po Eastbourne i Wimbledonie. Osaka nigdy wcześniej nie pokonała zawodniczki z czołowej 100. Stosur z kolei poniosła pierwszą od 2002 roku porażkę z zawodniczką spoza Top 400.

Osaka w II rundzie zagra z Andreą Petković (WTA 18), która wygrała 6:1, 6:4 z Ajlą Tomljanović (WTA 55). Niemka w II secie wróciła ze stanu 1:3. W trwającym 77 minut spotkaniu wykorzystała ona sześć z dziewięciu break pointów i zdobyła 21 z 33 punktów przy drugim podaniu rywalki. Chorwatka, która wyeliminowała Agnieszkę Radwańską w III rundzie tegorocznego Rolanda Garrosa, popełniła sześć podwójnych błędów. Petković w Stanfordzie gra po raz pierwszy. Tomljanović, po tym jak doszła w Paryżu do IV rundy, z czterech kolejnych turniejów wyeliminowana została po pierwszym meczu (Birmingham, Wimbledon, Bad Gastein, Stanford).

Serena Williams turniej rozpocznie od meczu z Karolíną Plíškovą (WTA 46), która pokonała 6:1, 6:3 Kimiko Date-Krumm (WTA 88). Czeszka posłała sześć asów, zgarnęła 17 z 26 punktów przy drugim podaniu rywalki oraz wykorzystała pięć z 15 break pointów. Z Sereną zmierzy się ona po raz pierwszy.

W poniedziałek do II rundy awansowały trzy Amerykanki. Varvara Lepchenko (WTA 59) wygrała 6:4, 6:3 z Caroline Garcią (WTA 44). Leworęczna zawodniczka z Allentown odparła sześć z siedmiu break pointów oraz zdobyła 25 z 34 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Będzie ona pierwszą rywalką Agnieszki Radwańskiej (WTA 5). Krakowianka z Lepchenko ma bilans spotkań 5-0. Przed rokiem zmierzyły się w Stanfordzie w ćwierćfinale. Polka zwyciężyła w trzech setach i później doszła do finału.

Kwalifikantka Sachia Vickery (WTA 193) rozbiła 6:1, 6:2 Shuai Zhang (WTA 30) w ciągu 64 minut. 19-latka z Hollywood zdobyła 16 z 20 punktów przy swoim drugim podaniu oraz 13 z 20 przy drugim serwisie rywalki. Coco Vandeweghe (WTA 48) pokonała 6:2, 7:5 Kristie Ahn (WTA 912). Finalistka imprezy sprzed dwóch lat straciła tylko siedem punktów przy swoim pierwszym podaniu oraz zgarnęła 14 z 20 punktów przy drugim serwisie rodaczki.

Bank of the West Classic, Stanford (USA)

Sachia Vickery (USA, Q) - Shuai Zhang (Chiny) 6:1, 6:2

Wolne losy: Serena Williams (USA, 1); Agnieszka Radwańska (Polska, 2); Adnżelika Kerber (Niemcy, 3); Wiktoria Azarenka (Białoruś, 4)

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online. (link sponsorowany)