US Open: Dominika Cibulkova pokonana przez 15-letnią Catherine Cartan Bellis!

15-letnia Catherine Cartan Bellis wyeliminowała w I rundzie US Open 2014 finalistkę Australian Open, Dominikę Cibulkovą i stała się najmłodszą zwyciężczynią meczu wielkoszlemowego od 2005 roku.

Kacper Kowalczyk
To właśnie 9 lat temu, Alize Cornet, mająca 15 lat i 4 miesiące - tyle samo, co teraz Catherine Cartan Bellis, pokonała w I rundzie Roland Garros Alinę Żydkową 7:6(4), 6:3.
Urodzona 8 kwietnia 1999 roku Bellis wywalczyła prawo startu w nowojorskim turnieju poprzez mistrzostwa Stanów Zjednoczonych do lat 18, wygrywając w finale z Tornado Alicią Black. Stała się najmłodszą tenisistką jakiej się to udało od 1991 roku i triumfu Lindsay Davenport. W środowym meczu, aktualna wiceliderka rankingu juniorek już w pierwszym gemie przełamała serwis Dominiki Cibulkovej. Po obronie breakpointa w czwartym gemie i wykorzystaniu dwóch przy podaniach Słowaczki wygrała całą partię 6:1 po 23 minutach gry. Pierwsza utrata serwisu przez Bellis nastąpiła na początku 2. seta, co dało finalistce Australian Open przewagę potrzebną do wyrównania stanu meczu.

Cibulkova szybko objęła też prowadzenie 3:1 w decydującej partii. Wtedy Bellis wygrała trzy gemy z rzędu i przedłużyła nadzieję tłumów zebranych na trybunach kortu nr 8. To właśnie doping widowni pomógł jej w przełamaniu serwisu Słowaczki w decydującym 10. gemie, co po godzinie i 43 minutach pojedynku uczyniło Bellis najmłodszą zwyciężczynią meczu w seniorskim US Open od 1996 roku i wygranej Anny Kurnikowej nad Ludmilą Richterovą w I rundzie.

US Open, Nowy Jork (USA)
Wielki Szlem, kort twardy (Decoturf), pula nagród w singlu kobiet 14,792 mln dolarów
wtorek, 26 sierpnia

I runda gry pojedynczej:

Catherine Bellis (USA, WC) - Dominika Cibulková (Słowacja, 12) 6:1, 4:6, 6:4

Program i wyniki turnieju kobiet

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online. (link sponsorowany)