US Open: Ana Ivanović i Eugenie Bouchard w II rundzie, Kuzniecowa wyeliminowana

Ana Ivanović pokonała Alison Riske i awansowała do II rundy wielkoszlemowego US Open. Z turniejem pożegnała się Swietłana Kuzniecowa.

Ana Ivanović (WTA 9) do ćwierćfinału US Open do tej pory doszła tylko raz (2012). Swój 10. start w nowojorskiej imprezie Serbka rozpoczęła od pokonania 6:3, 6:0 Alison Riske (WTA 45). Było to drugie spotkanie obu zawodniczek, w styczniu tego roku w Auckland Serbka wygrała 7:5, 7:6(2). Amerykanka w ubiegłym sezonie na Flushing Meadows zanotowała życiowy start w wielkoszlemowej imprezie (IV runda).
W trwającym 65 minut spotkaniu Ivanović wykorzystała sześć z 12 break pointów. Naliczono jej 19 kończących uderzeń i 16 niewymuszonych błędów. Riske miała siedem piłek wygranych bezpośrednio i 17 błędów własnych. Przy swoim drugim podaniu Amerykanka zdobyła tylko siedem z 21 punktów. Kolejną rywalką Ivanović będzie Karolína Plíšková (WTA 42), która pokonała 6:2,6:2 Yvonne Meusburger (WTA 60).

Swietłana Kuzniecowa (WTA 22) nie wykorzystała prowadzenia 5:3 w III secie i przegrała 6:3, 2:6, 6:7(3) z Mariną Eraković (WTA 82). Nowozelandka efektownym forhendem po linii uzyskała cztery piłki meczowe. Spotkanie zakończył podwójny błąd Rosjanki, która po raz drugi w karierze odpadła z US Open w I rundzie. Wcześniej zdarzyło się jej to w 2005 roku, gdy do Nowego Jorku przyjechała bronić tytułu. W trwającym dwie godziny i 19 minut spotkaniu Kuzniecowa miała 25 kończących uderzeń i 44 niewymuszone błędy. Na konto Eraković wpadło 31 piłek wygranych bezpośrednio i 39 błędów własnych.

Eugenie Bouchard (WTA 8) w 59 minut rozbiła 6:2, 6:1 Olgę Goworcową (WTA 117). Kanadyjka wygrała już 17. mecz w sezonie w wielkoszlemowej imprezie. W Australian Open i Rolandzie Garrosie grała w półfinale, a w Wimbledonie w finale. We wszystkich innych turniejach w WTA Tour bilans jej spotkań to 15-13. Bouchard z Goworcową zmierzyła się po raz drugi. Dwa lata temu w Waszyngtonie pokonała Białorusinkę w trzech setach.

W czwartym gemie meczu Bouchard zmarnowała dwa break pointy, za to w piątym sama odparła trzy (instynktowny lob bekhendowy, kros forhendowy, drajw wolej wymuszający błąd). W szóstym gemie Goworcowa oddała podanie wyrzucając bekhend. Seta Kanadyjka zakończyła jeszcze jednym przełamaniem. Ładna akcja przy siatce przyniosła jej piłkę setową. Set dobiegł końca, gdy bekhend Białorusinki wylądował w siatce.

W drugim gemie II seta Bouchard zaliczyła przełamanie minięciem forhendowym po linii. W szóstym gemie Kanadyjka jeszcze raz odebrała Białorusince podanie, a w siódmym bekhendem po linii uzyskała dwie piłki meczowe. Spotkanie zakończył błąd bekhendowy Goworcowej.

W całym meczu Bouchard posłała 19 kończących uderzeń i zrobiła 11 niewymuszonych błędów. Przy swoim pierwszym podaniu zgarnęła 25 z 33 punktów. Goworcowa miała trzy break pointy i żadnego z nich nie potrafiła wykorzystać. Białorusince naliczono 10 piłek wygranych bezpośrednio i 17 błędów własnych. W II rundzie Bouchard zagra z Soraną Cirsteą (WTA 80), która rozbiła 6:1, 6:1 Heather Watson (WTA 46).

W ekspresowym tempie mecz otwarcia wygrała Petra Kvitova (WTA 4), która w ubiegłym tygodniu zdobyła tytułu w New Haven. Czeszka rozbiła 6:1, 6:0 Kristinę Mladenović (WTA 73). W trwającym 54 minuty spotkaniu Francuzka zrobiła siedem podwójnych błędów i zdobyła tylko 17 punktów w swoich gemach serwisowych. Naliczono jej trzy kończące uderzenia i 14 niewymuszonych błędów. Kvitová straciła osiem punktów w swoich gemach serwisowych. Zaserwowała ona pięć asów. W sumie miała 15 piłek wygranych bezpośrednio i 13 błędów własnych.

Flavia Pennetta (WTA 12) pokonała 6:3, 4:6, 6:1 Julię Görges (WTA 94). Niemka posłała 32 kończące uderzenia, ale popełniła też 43 niewymuszone błędy. Włoszka miała 12 piłek wygranych bezpośrednio i 16 błędów własnych. Mistrzyni imprezy z 2011 roku Samantha Stosur (WTA 21) wygrała 6:1, 6:4 z Lauren Davis (WTA 49). W II rundzie jest też inna Australijka Casey Dellacqua (WTA 32), która pokonała 7:5, 6:3 Patricię Mayr-Achleitner (WTA 85).

Oprócz Kuzniecowej, z turniejem pożegnała się jeszcze jedna rozstawiona zawodniczka. Shuai Zhang (WTA 34) przegrała 1:6, 2:6 z Moną Barthel (WTA 53). Było to drugie spotkanie obu zawodniczek w sezonie. W I rundzie Australian Open również lepsza była Niemka.

US Open, Nowy Jork (USA)
Wielki Szlem, kort twardy (Decoturf), pula nagród w singlu kobiet 14,792 mln dolarów

Casey Dellacqua (Australia, 29) - Patricia Mayr-Achleitner (Austria) 7:5, 6:3
Barbora Záhlavová-Strýcová (Czechy, 30) - Ashleigh Barty (Australia, Q) 6:1, 6:3
Marina Eraković (Nowa Zelandia) - Swietłana Kuzniecowa (Rosja, 20) 3:6, 6:2, 7:6(3)
Mona Barthel (Niemcy) - Shuai Zhang (Chiny, 32) 6:1, 6:2
Sorana Cîrstea (Rumunia) - Heather Watson (Wielka Brytania) 6:1, 6:1
Jelena Wiesnina (Rosja) - Yung-Jan Chan (Tajwan, Q) 6:0, 7:5
Polona Hercog (Słowenia) - Elina Switolina (Ukraina) 6:2, 7:6(4)
Karolína Plíšková (Czechy) - Yvonne Meusburger (Austria) 6:2, 6:2
Kaia Kanepi (Estonia) - Pauline Parmentier (Francja) 7:6(3), 3:6, 6:1
Varvara Lepchenko (USA) - Alison van Uytvanck (Belgia) 7:5, 6:2