Triumfatorka turnieju w Zawadzie wystąpi w głównej drabince Australian Open

Francuska Federacja Tenisowa (FFT) przyznała w piątek dzikie karty dla zawodników, którzy wystąpią w głównej drabince singla wielkoszlemowego Australian Open 2015.

Rafał Smoliński
Francuska Federacja Tenisowa ma podpisaną z Tennis Australia dwustronną umowę, dzięki której może wyznaczyć dwoje zawodników do gry w głównej drabince turnieju wielkoszlemowego rozgrywanego w Melbourne. W wyniku tego porozumienia na antypodach wystąpią Oceane Dodin (WTA 179) oraz Lucas Pouille (ATP 133).
18-letnia Dodin ma za sobą najlepszy sezon na zawodowych kortach. Z dobrej strony pokazała się podczas turnieju WTA Challenger w Limoges, a do tego wygrała cztery imprezy rangi ITF. Pochodząca z Lille tenisistka zakończyła zmagania triumfem na kortach twardych w podopolskiej Zawadzie, dzięki czemu umocniła się w drugiej setce światowej klasyfikacji. Występ w Melbourne będzie dla niej debiutem w głównej drabince turnieju zaliczanego do Wielkiego Szlema (w 2013 roku odpadła w I rundzie eliminacji Rolanda Garrosa).Pouille z kolei ma już na swoim koncie zwycięstwo w imprezie wielkoszlemowej. W 2013 roku pokonał na paryskiej mączce Aleksa Kuzniecowa, by w II rundzie nie sprostać Grigorowi Dimitrowowi. 20-letni obecnie Francuz w minionym sezonie zadebiutował dzięki dzikiej karcie w głównej drabince turnieju w Melbourne, ale lepszy od niego okazał się Dusan Lajović. Pouille nie wygrał w tym roku żadnych zawodów, ale osiągał godne uwagi rezultaty w imprezach rangi ATP Challenger Tour. W październiku zaprezentował się znakomicie w paryskiej hali Bercy, gdzie po przejściu eliminacji dopiero w III rundzie pokonał go Roger Federer.

Dodin i Pouille są kolejnymi tenisistami, którym przyznano dzikie karty do Australian Open 2015. Wcześniej prawo startu w Melbourne wywalczyli sobie Amerykanie Irina Falconi i Denis Kudla (zdobyli najwięcej punktów w cyklu turniejów rozgrywanych pod egidą USTA) oraz Tajwanka Kai-Chen Chang i Chińczyk Ze Zhang (zwycięzcy play-off strefy Azji i Pacyfiku).