WTA Brisbane: Szarapowa pokonała Ivanović po raz 10. i zdobyła 34. tytuł

Maria Szarapowa została triumfatorką turnieju WTA Premier na kortach twardych w Brisbane. W finale Rosjanka pokonała Anę Ivanović.

W ubiegłym sezonie Ana Ivanović sezon rozpoczęła od zdobycia tytułu w Auckland. Nie zdecydowała się go bronić, tylko wystąpiła w turnieju wyższej rangi w Brisbane. Maria Szarapowa w stolicy stanu Queensland wystąpiła po raz drugi. W ubiegłym sezonie w półfinale przegrała z Sereną Williams. Tym razem w finale pokonała Ivanović 6:7(4), 6:3, 6:3. Było to 14. spotkanie obu zawodniczek i Rosjanka odniosła 10. zwycięstwo.
W I secie Ivanović (WTA 7) wróciła z 1:4 (przy 4:5 obroniła dwie piłki setowe). W II partii Szarapowa (WTA 2) zaliczyła dwa przełamania, a sana nie straciła podania ani razu. W decydującej odsłonie Rosjanka wyszła na 3:0. Serbka zaczęła odrabiać straty i zbliżyła się na 3:4, ale dwa kolejne gemy padły łupem Szarapowej, która wykorzystała trzecią piłkę meczową. - [Ivanović] miała wiele lepszych zagrań w I secie i zasłużyła na wygranie go, ale udało mi się to przeczekać - powiedziała na konferencji Szarapowa, której naliczono 47 kończących uderzeń i 43 niewymuszone błędy. - O wyniku III seta zadecydowało kilka punktów. Jestem szczęśliwa, że udało mi się to wygrać w trzech partiach. Dla Rosjanki to drugi tytuł zdobyty na Antypodach, po Australian Open 2008. Od 2003 roku w każdym kolejnym sezonie udaje się jej wygrać przynajmniej jeden turniej.

W trwającym dwie godziny i 38 minut spotkaniu obie tenisistki zaserwowały w sumie 23 asy (13-10 dla Ivanović). Rosjanka popełniła dziewięć podwójnych błędów, zaś Serbka zrobiła ich cztery. Szarapowa wykorzystała sześć z 16 break pointów, a sama dała się przełamać trzy razy. W sumie zdobyła o 14 punktów więcej od rywalki (119-105).

Szarapowa wywalczyła 34. tytuł (bilans finałów 34-22). Po turnieju w Brisbane do liderki rankingu Sereny Williams będzie tracić już tylko 681 punktów. Dla Ivanović był to 23. singlowy finał (bilans 15-8).

Brisbane International, Brisbane (Australia)