WTA Sydney: Kvitova wzięła rewanż na Pironkowej i zagra o tytuł z Pliskovą

Petra Kvitova i Karolina Pliskova zmierzą się ze sobą w finale turnieju WTA Premier rozgrywanego na kortach twardych w Sydney.

Jako pierwsze na kort wyszły Karolína Plíšková (WTA 22) i Andżelika Kerber (WTA 9). Po zaledwie 55 minutach gry lepsza była 22-letnia Czeszka, która pokonała Niemkę 6:3, 6:2. Było to czwarte spotkanie obu tenisistek, bilans to teraz 2-2. Plíšková w poniedziałek zadebiutuje w Top 20 rankingu.

Kros bekhendowy dał Plíškovej break pointa na 2:0 w I secie. Kerber, która w gemie tym prowadziła 40-15, podanie oddała wyrzucając bekhend. Czeszka w ósmym gemie miała piłkę setową, ale przestrzeliła forhend. Przy 5:3 posłała dwa asy, a seta zwieńczyła wygrywającym serwisem.
W trzecim gemie II seta Plíšková zaliczyła przełamanie kombinacją dwóch potężnych forhendów. Czeszka poszła za ciosem i returnem bekhendowym po linii podwyższyła na 4:1. W szóstym gemie wróciła z 15-30, a mecz w ósmym gemie zakończyła świetnym smeczem z głębi kortu.

W trwającym 55 minut spotkaniu Plíšková zaserwowała siedem asów oraz zdobyła 30 z 31 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Czeszka nie broniła ani jednego break pointa, a sama trzy razy przełamała Niemkę. W całym meczu naliczono jej 32 kończące uderzenia i 10 niewymuszonych błędów.

Petra Kvitova (WTA 4) pokonała 7:5, 6:1 Cwetanę Pironkową (WTA 67), triumfatorkę imprezy sprzed roku. Czeszka wzięła na Bułgarce rewanż za porażkę, jaką w ubiegłym sezonie poniosła w Sydney w półfinale. W ciągu 67 minut gry posłała cztery asy i zgarnęła 25 z 30 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Pironkowa miała w Sydney serię 14 z rzędu wygranych spotkań. W czwartek Bułgarka prowadziła 2:0 w I secie, ale do końca meczu zdobyła jeszcze tylko cztery gemy.

Kvitová awansowała do 20. finału w karierze (bilans 14-5) i trzeciego w Australii. W 2009 roku triumfowała w Hobart, a dwa lata później wywalczyła tytuł w Brisbane. Plíšková awansowała do największego finału w karierze i powalczy o swój czwarty tytuł (Kuala Lumpur 2013, Seul i Linz 2014). Bilans wszystkich jej dotychczasowych finałów to 3-3. Będzie to drugie spotkanie obu Czeszek. W ubiegłym sezonie w Wuhanie w trzech setach lepsza była Kvitová.

Będzie to pierwszy czeski finał w WTA Tour od 2009 roku, gdy w Hobart Kvitová pokonała Ivetę Melzer, wtedy znaną pod panieńskim nazwiskiem Benešová. Po raz pierwszy od sześciu lat w Sydney odbędzie się finał z udziałem dwóch tenisistek z tego samego kraju (wtedy były to dwie Rosjanki, Jelena Dementiewa pokonała Dinarę Safinę).

Apia International Sydney, Sydney (Australia)
WTA Premier, kort twardy, pula nagród 731 tys. dolarów
czwartek, 15 stycznia

półfinał gry pojedynczej:

Petra Kvitová (Czechy, 2) - Cwetana Pironkowa (Bułgaria, Q) 7:5, 6:1
Karolína Plíšková (Czechy) - Andżelika Kerber (Niemcy, 5) 6:3, 6:2

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online. (link sponsorowany)