WTA Katowice: Trzysetowy bój Magdy Linette z Kuliczkową, Polki poznały rywalki

Magda Linette pokonała Jelizawietę Kuliczkową i udanie przeszła przez eliminacje do turnieju WTA w Katowicach. Do głównej drabinki awansowały także Shahar Peer, Nigina Abduraimowa i Petra Martić.

Rafał Smoliński
23-letnia Magda Linette przystępowała do poniedziałkowego meczu ze świadomością, iż ma już pewne miejsce w głównej drabince Katowice Open 2015, ponieważ w niedzielę wycofała się Francuzka Oceane Dodin. Tenisistka z Poznania chciała jednak wygrać kolejne spotkanie, zdobyć punkty do rankingu WTA oraz wziąć rewanż za dwie doznane wcześniej porażki w starciu z Jelizawietą Kuliczkową.
Triumfatorka juniorskiego Australian Open 2014 rozpoczęła mecz od przełamania, ale Linette doprowadziła do stanu po 2. W 10. gemie Kuliczkowa popełniła przy własnym podaniu dwa podwójne błędy i przegrała tym samym seta. Rosjanka natychmiast skorzystała z przerwy medycznej, a kiedy wróciła na kort z zabandażowanym udem, szybko straciła serwis. Zdolna 18-latka walczyła jednak bardzo ambitnie i zapisała na swoje konto trzy gemy z rzędu.Wówczas do ataku ruszyła Linette, która coraz lepiej radziła sobie w wymianach. Polka prowadziła już 5:3 i była o krok od zwycięstwa, jednak nie wytrzymała presji. Cztery gemy z rzędu trafiły na konto Kuliczkowej i do wyłonienia zwyciężczyni potrzebna była trzecia partia.

Przed rozpoczęciem decydującej odsłony Linette skorzystała z przerwy medycznej, gdyż narzekała na drobny uraz pleców. Po wznowieniu gry Rosjanka uzyskała przełamanie, a następnie prowadziła już nawet 5:3. Kluczowy okazał się 10. gem, w którym poznanianka postraszyła rywalkę dwoma znakomitymi returnami i wyrównała stan seta. Po zmianie stron Polka uzyskała jeszcze jedno przełamanie i po dwóch godzinach i 32 minutach zwyciężyła ostatecznie 6:4, 5:7, 7:5.

Linette awansowała do głównej drabinki Katowice Open 2015 i zdobyła 18 punktów do rankingu WTA, co znacznie przybliżyło ją do debiutu w Top 100. Poznanianka w I rundzie zmierzy się z Niemką Anną-Leną Friedsam, natomiast pokonana przez nią Kuliczkowa zagra w turnieju jako "szczęśliwa przegrana" z kwalifikacji. Przeciwniczką Rosjanki będzie grająca z dziką kartą Urszula Radwańska.

Trzystopniowe eliminacje katowickiej imprezy przeszły również Shahar Peer, Nigina Abduraimowa i Petra Martić. Przeciwniczką Izraelki będzie rozstawiona z numerem piątym Kaia Kanepi. Martić w I rundzie spotka się z Klarą Koukalovą, natomiast Abduraimowa z Anną Schmiedlovą.