ATP Stambuł: Jarkko Nieminen pozbawił zawodnika gospodarzy meczu z Rogerem Federerem

Jarkko Nieminen po raz 15. zagra z Rogerem Federerem w głównym cyklu. We wtorek Fin okazał się lepszy od Marsela Ilhana w meczu I rundy turnieju ATP World Tour 250 w Stambule.

Rafał Smoliński
Leworęczny Jarkko Nieminen obronił we wtorek osiem break pointów i pokonał największą gwiazdę tureckiego tenisa, Marsela İlhana, 6:3, 6:4. 33-letni Fin w ciągu 74 minut postarał się o dwa przełamania, dzięki czemu będzie w środę przeciwnikiem najwyżej rozstawionego w Stambule Szwajcara Rogera Federera. 17-krotny mistrz wielkoszlemowy grał wcześniej z Nieminenem 14 razy i za każdym razem triumfował.
Niemal wszystkie wtorkowe mecze rozstrzygały się w dwóch setach. Niemal, ponieważ Steve Darcis skreczował przy stanie 2:5 w meczu z Jürgenem Melzerem. W starciu dwóch reprezentantów Kazachstanu oznaczony "szóstką" Michaił Kukuszkin okazał się lepszy od Ołeksandra Niedowiesowa i w środowe popołudnie zmierzy się z Danielem Gimeno, pogromcą drugiego tureckiego zawodnika w głównej drabince, Cema Ilkela.Blaz Kavcić, który w dwóch ostatnich rundach eliminacji oddał rywalom łącznie dwa gemy, został we wtorek rozgromiony przez grającego z "ósemką" Diego Schwartzmana. Do II rundy nie zdołał awansować za to rozstawiony z numerem piątym Andreas Haider-Maurer, który musiał uznać wyższość Ivana Dodiga. Chorwat zrewanżował się Austriakowi za porażkę doznaną w zeszłym tygodniu w Bukareszcie.

Jedynym kwalifikantem, który dotarł do 1/8 finału, jest Tejmuraz Gabaszwili. 29-latek z Tbilisi pokonał swojego rodaka Andrieja Kuzniecowa 7:6(1), 6:4. Porażki na tureckiej mączce doznał pochodzący z Adelajdy Thanasi Kokkinakis, a zwycięstwo zanotował najmłodszy tenisista w Top 300 rankingu ATP, Andriej Rublow. Zdolny Rosjanin skorzystał z przyznanej mu dzikiej karty i ograł w dwóch setach Damira Dzumhura. Już w środę na drodze Rublowa stanie rozstawiony z "czwórką" Kolumbijczyk Santiago Giraldo.

TEB BNP Paribas Istambul Open, Stambuł (Turcja)
ATP World Tour 250, kort ziemny, pula nagród 439,4 tys. euro
wtorek, 28 kwietnia

I runda gry pojedynczej:

Michaił Kukuszkin (Kazachstan, 6) - Ołeksandr Niedowiesow (Kazachstan, Q) 6:3, 6:4
Diego Schwartzman (Argentyna, 8) - Blaž Kavčič (Słowenia, Q) 6:2, 6:1
Ivan Dodig (Chorwacja) - Andreas Haider-Maurer (Austria, 5) 7:5, 6:3
Jarkko Nieminen (Finlandia) - Marsel İlhan (Turcja) 6:3, 6:4
Daniel Gimeno (Hiszpania) - Cem İlkel (Turcja, WC) 6:1, 6:4
Andriej Rublow (Rosja, WC) - Damir Džumhur (Bośnia i Hercegowina) 6:3, 6:3
Jürgen Melzer (Austria) - Steve Darcis (Belgia) 5:2 i krecz
Denis Istomin (Uzbekistan) - Benoît Paire (Francja) 6:3, 6:4
Tejmuraz Gabaszwili (Rosja, Q) - Andriej Kuzniecow (Rosja) 7:6(1), 6:4
Dušan Lajović (Serbia) - Thanasi Kokkinakis (Australia, Q) 6:4, 7:5

wolny losy: Roger Federer (Szwajcaria, 1); Grigor Dimitrow (Bułgaria, 2); Pablo Cuevas (Urugwaj, 3); Santiago Giraldo (Kolumbia, 4)