Roland Garros: Swobodne otwarcie Szwajcarów. Roger Federer i Stan Wawrinka w II rundzie

Dwaj najlepsi szwajcarscy tenisiści nie mieli kłopotów z awansem do II rundy Rolanda Garrosa. Zarówno Roger Federer, jak i Stan Wawrinka odprawili swoich rywali bez straty seta.

Marcin Motyka
Roger Federer śrubuje rekord kolejnych występów w turniejach wielkoszlemowych. Roland Garros 2015 jest 62. z rzędu imprezą wielkoszlemową, w której Szwajcar bierze udział. Na otwarcie swoich tegorocznych zmagań w stolicy Francji bardo łatwo uporał się z Alejandro Fallą, z którym w przeszłości toczył pasjonujące boje, ale na trawie. Na paryskiej mączce zmierzyli się ze sobą po raz trzeci i znów Maestro nie oddał Kolumbijczykowi nawet seta, wygrywając 6:3, 6:3, 6:4.
W niedzielne popołudnie rozstawiony z numerem drugim Szwajcar grał bardzo swobodnie. Zaserwował koncie osiem asów, po trafionym pierwszym podaniu zdobył 78 proc. rozegranych punktów, posłał 43 zagrania kończące, popełnił 26 niewymuszonych błędów, ani razu nie został przełamany i wykorzystał cztery z 16 break pointów. - Cieszę się, że znów tu jestem. Uwielbiam grać w Paryżu - mówił Federer. - Falla to trudny przeciwnik, który świetnie odczytuje intencje rywala. Być może przy piłkach na przełamanie powinienem być bardziej agresywny, ale ogólnie jestem zadowolony. Uważam, że postawiłem dobry krok we właściwym kierunku - dodał mistrz paryskiej imprezy z 2009 roku, który w II rundzie zagra z Marcelem Granollersem. Hiszpan w niedzielę pokonał 6:4, 6:3, 7:6(7) Matthiasa Bachingera.

Kilka minut przed Federerem miejsce w 1/32 finału zapewnił sobie drugi szwajcarski tenisista, Stan Wawrinka. Lozańczyk, podobnie jak w tegorocznym Australian Open, na otwarcie zmierzył się z Marselem İlhanem i, tak jak w styczniu, nie stracił seta w pojedynku z najlepszą rakietą Turcji.

Wawrinka wygrał 6:3, 6:2, 6:3. Zapisał na swoim koncie dziesięć asów, 42 uderzenia wygrywające, 32 błędy własne, pięć przełamań i łącznie wygrał 104 punkty, o 26 więcej od Ilhana. Kolejnym rywalem Helweta będzie lepszy z pary Dusan Lajović - Maximo Gonzalez.

Pierwszym rozstawionym tenisistą, który pożegnał się z Rolandem Garrosem 2015, został Ivo Karlović, turniejowa "25", Chorwat przegrał 6:7(5), 4:6, 4:6 z Marcosem Baghdatisem. Dla Cypryjczyka to pierwszy wygrany mecz w paryskiej lewie Wielkiego Szlema od 2012 roku. O kolejną wygraną 29-latek z Limassol powalczy z Damirem Dzumhurem, który skorzystał na niedyspozycji Michaiła Jużnego.

Najłatwiejszą przeprawę w inauguracyjnym dniu tegorocznej edycji międzynarodowych mistrzostw Francji ma za sobą Philipp Kohlschreiber. Oznaczony numerem "22" Niemiec w nieco ponad godzinę rozbił Go Soedę, oddając Japończykowi trzy gemy.

Do II rundy awansowali również Roberto Bautista i Lukas Rosol. Rozstawiony z numerem 19. Hiszpan wyeliminował Floriana Mayera, natomiast Czech okazał się lepszy od Eliasa Ymera.