ATP Nottingham: Nieudany pościg Sama Querreya, Denis Istomin sięgnął po pierwsze mistrzostwo

Denis Istomin zwyciężył w turnieju ATP World Tour 250 rozgrywanym na kortach trawiastych w Nottingham. W sobotnim finale okazał się lepszy od Sama Querreya.

Rafał Smoliński
W pierwszym secie sobotniego finału to Amerykanin miał jako jedyny okazje na przełamanie, lecz Denis Istomin (ATP 92) utrzymał w 10. gemie serwis i pewnie zwyciężył w tie breaku. W drugiej partii Sam Querrey (ATP 44) powrócił ze stanu 2:5, broniąc przy tym piłki meczowej, a przy prowadzeniu 6:5 miał nawet setbola. Reprezentant Uzbekistanu ponownie doprowadził do rozgrywki tiebreakowej i po 102 minutach triumfował ostatecznie 7:6(1), 7:6(6).
- Ciężko na to pracowałem. Nie przyjechałem tutaj, aby odnieść tylko dwa zwycięstwa, ponieważ zawsze walczę w turnieju o końcowy triumf. Udało mi się uczynić ten krok i teraz moim celem będzie poprawa miejsca w rankingu ATP - powiedział Istomin, który w tie breaku drugiego seta przegrywał już 1-5. - Nie myślałem wówczas o wyniku i starałem się po prostu walczyć. To byłoby bardzo nieprofesjonalne z mojej strony, gdybym przegrał tego seta.

28-letni Istomin został triumfatorem turnieju Aegon Open Nottingham, za co otrzyma 250 punktów do rankingu ATP oraz czek na sumę 79450 euro. Pochodzący z Orenburga tenisista jest piątym zawodnikiem, który w 2015 roku sięgnął po premierowe mistrzostwo w głównym cyklu. Wcześniej uczynili to Jiří Veselý (Auckland), Victor Estrella (Quito), Jack Sock (Houston) oraz Dominic Thiem (Genewa).

W sobotnim finale gry podwójnej triumfowali Chris Guccione i Andre Sa. Australijsko-brazylijska para zwyciężyła w decydującym pojedynku oznaczony drugim numerem urugwajsko-hiszpański debel Pablo Cuevas i David Marrero. 29-letni Guccione sięgnął po czwarte trofeum w głównym cyklu. Z kolei 38-letni Sá triumfował w deblu po raz dziewiąty. W obecnym sezonie Brazylijczyk wygrał razem z Jarkko Nieminenem turniej rozgrywany w Buenos Aires.

Aegon Open Nottingham, Nottingham (Wielka Brytania)
ATP World Tour 250, kort trawiasty, pula nagród 589,1 tys. euro
sobota, 27 czerwca

finał gry pojedynczej:

Denis Istomin (Uzbekistan) - Sam Querrey (USA, 12) 7:6(1), 7:6(6)

finał gry podwójnej:

Chris Guccione (Australia) / André Sá (Brazylia) - Pablo Cuevas (Urugwaj, 2) / David Marrero (Hiszpania, 2) 6:2, 7:5