US Open: Pierre-Hugues Herbert i Nicolas Mahut sięgnęli po trofeum w deblu

Zdjęcie okładkowe artykułu:

Pierre-Hugues Herbert i Nicolas Mahut zwyciężyli w grze podwójnej wielkoszlemowego US Open 2015. W sobotnim finale Francuzi pokonali w dwóch setach Jamiego Murraya i Johna Peersa.

Pierre-Hugues Herbert i Nicolas Mahut grają ze sobą przez znaczną część obecnego sezonu. Wszystko zaczęło się na antypodach, gdzie obaj w wielkim stylu dotarli do finału Australian Open. Wówczas lepsi okazali się Simone Bolelli i Fabio Fognini, ale Francuzi wciąż grali razem, co pozwoliło im osiągnąć finał imprezy w Den Bosch oraz wygrać zawody w londyńskim Queen's Clubie.

33-letni obecnie Mahut, który w 2010 roku rozegrał z Johnem Isnerem w I rundzie Wimbledonu najdłuższy mecz w historii tenisa, był szczególnie umotywowany, by wygrać tegoroczny US Open. Wcześniej nie powiodło mu się w Paryżu z Michaelem Llodrą (2013) i w Melbourne właśnie z Herbertem. W Australian Open Trójkolorowi zagrali słabo, a do tego młodszego z nich jeszcze przed meczem dopadła trema, co wykorzystali Włosi.

Ale o swoje walczyli również Jamie Murray i John Peers. W finale Wimbledonu lepsi od nich byli Jean-Julien Rojer i Horia Tecau, dlatego brytyjsko-australijski debel liczył na zdobycie premierowego Szlema w Nowym Jorku. Sobotni mecz mogli zacząć idealnie, lecz nie wykorzystali trzech kolejnych break pointów. Po chwili przy podaniu Peersa swoje szanse mieli Francuzi, ale serwujący wygrali pięć punktów z rzędu i w efekcie całego gema.

Losy premierowej odsłony rozstrzygnęły się w 10. gemie. Trójkolorowi wygrali starcie przy siatce i mieli trzy setbole przy serwisie Australijczyka. W kolejnej wymianie Murray posłał woleja w aut i set padł łupem Mahuta i Herberta. W drugiej partii gra była wyrównana aż do stanu 5:4 dla Francuzów. Przy podaniu Brytyjczyka uzyskali oni dwa meczbole, a przy premierowej okazji w wielkim stylu zwieńczyli cały pojedynek, kończąc wolejem kapitalną akcję przy siatce.

Po 69 minutach Francuzi triumfowali pewnie 6:4, 6:4, zostając mistrzami gry podwójnej wielkoszlemowego US Open 2015. Dla Mahuta to 10. deblowe trofeum w głównym cyklu, zaś dla 24-letniego Herberta trzecie. Pierwsze wywalczył w październiku zeszłego roku w Tokio wspólnie z Michałem Przysiężnym.   US Open, Nowy Jork (USA) Wielki Szlem, kort twardy (Decoturf), pula nagród w deblu mężczyzn 2,463 mln dolarów sobota, 12 września finał gry podwójnej

:

Pierre-Hugues Herbert (Francja, 12) / Nicolas Mahut (Francja, 12) - Jamie Murray (Wielka Brytania, 8) / John Peers (Australia, 8) 6:4, 6:4