WTA Wuhan: Halep przegrała pomimo prowadzenia 5:1 w trzecim secie, Kerber i Pliskova walczą o Singapur

Simona Halep przegrała z Johanną Kontą pomimo prowadzenia aż 5:1 w trzecim secie. Do ćwierćfinału turnieju w Wuhanie awansowały natomiast Andżelika Kerber i Karolina Pliskova.

Karolina Konstańczak

Johanna Konta bez cienia wątpliwości jest jedną z rewelacji ostatnich tygodni. Brytyjska tenisistka przeszła pomyślnie kwalifikacje US Open i awansowała do IV rundy, eliminując z dalszej gry Garbine Muguruzę i Andreę Petković. Tuż po wielkoszlemowej imprezie wspięła się na najwyższe w swojej karierze 58. miejsce. W obecnym tygodniu 24-latka znów zachwyca, tym razem na kortach w Wuhanie. W środę pokonała najwyżej rozstawioną Simonę Halep i zapewniła sobie miejsce w ćwierćfinale.

Tak naprawdę nic nie zapowiadało zwycięstwa niedoświadczonej jeszcze tenisistki. Chociaż Konta wygrała pierwszą partię 6:4, w drugiej to Halep była pewniejsza na korcie, popisywała się efektownymi, kończącymi uderzeniami i cały czas naciskała na Brytyjkę. Wiceliderka rankingu wyrówała na 1-1 w setach, natomiast w trzeciej odsłonie odskoczyła aż na 5:1. Kiedy się wydawało, że za kilka chwil sędzia wywoła zakończenie pojedynku, Rumunce zaczęły uciekać punkty, aż w końcu straciła sześć kolejnych gemów, nie mając po drodze ani jednego meczbola. Po dwóch godzinach i 17 minutach sensacja stała się faktem i to Konta awansowała do ćwierćfinału, w którym spotka się z Venus Williams.

- To były bardzo trudne dwie godziny i 17 minut - powiedziała Konta. - Simona momentami grała niesamowite akcje. Może nie czuje, że zaprezentowała się najlepiej, ale ja jestem szczęśliwa, że wykorzystałam szanse, które sobie stworzyłam.

Rozstawiona z numerem szóstym Andżelika Kerber nie miała większych kłopotów z pokonaniem bardzo ofensywnie grającej Camili Giorgi. Choć w pierwszym secie było sporo walki, to Niemka zapisywała na swoim koncie najważniejsze punkty i objęła prowadzenie 4:1 z przewagą dwóch przełamań, a partię zamknęła wynikiem 6:2. O losach drugiej odsłony zadecydowała końcówka, bowiem tenisistka z polskim paszportem pozwoliła Włoszce odrobić stratę i wyrównać na 4:4, ale po chwili znów ją przełamała, a z zamknięciem spotkania nie miała już kłopotów. Ćwierćfinałową rywalką Kerber będzie Coco Vandeweghe, pogromczyni Barbory Strycovej.

- Miło się rywalizuje na tym korcie - powiedziała Kerber. - Nie było łatwo, ponieważ ona jest świetną tenisistką. Starałam się grać najlepiej, jak mogłam i skupiałam się tylko na kolejnym punkcie.

Karolína Plíšková miała sporo kłopotów z awansem do ćwierćfinału w Wuhanie, ponieważ przegrała pierwszego seta 4:6 w starciu z Eliną Switoliną, natomiast w drugim przy stanie 3:4 musiała bronić dwóch break pointów z rzędu. Czeszka poradziła sobie jednak w trudnej dla siebie sytuacji i po godzinie i 54 minutach triumfowała 4:6, 6:4, 6:4. W ćwierćfinale spotka się z Robertą Vinci.

Dongfeng Motor Wuhan Open, Wuhan (Chiny)