ATP Wiedeń: Łukasz Kubot pomógł Marcinowi Matkowskiemu

Łukasz Kubot i Marcelo Melo awansowali do ćwierćfinału gry podwójnej halowego turnieju ATP World Tour 500 na kortach twardych w Wiedniu.

Rafał Smoliński

Lubinianin ma miłe wspomnienia z wiedeńskiego turnieju, wszak w 2009 roku okazał się tutaj najlepszy wspólnie z Oliverem Marachem. Tym razem Łukasz Kubot zgłosił się do zawodów razem z Marcelo Melo, który w parze z Ravenem Klaasenem triumfował w ostatnich tygodniach w Tokio i Szanghaju. Brazylijczyk to aktualnie trzeci deblista globu, a do prowadzących w rankingu braci Bryanów traci zaledwie 510 punktów.

W środę Kubot i Melo wyświadczyli przysługę Marcinowi Matkowskiemu i Nenadowi Zimonjiciowi, bowiem pokonali starający się o Finały ATP World Tour debel Juan Sebastian Cabal i Robert Farah 6:3, 6:7(9), 10-8. Kolumbijczycy zajmują obecnie 11. pozycję w rankingu ATP Doubles Race to London, natomiast Polak i Serb znajdują się na siódmym miejscu i są o krok od uzyskania kwalifikacji.

33-letni Polak i jego brazylijski partner rozstrzygnęli premierową odsłonę na swoją korzyść przełamaniem w czwartym gemie. W drugim secie Kubot przegrał podanie i w efekcie Kolumbijczycy odskoczyli na 4:1. Cabal i Farah nie utrzymali jednak prowadzenia, bowiem stracili cztery gemy z rzędu i byli bliscy porażki.

Podający na mecz Melo przegrał jednak serwis w 10. gemie i na tablicy wyników było po 5. Po chwili polsko-brazylijski duet miał dwie okazje na przełamanie, ale rywale nie dali sobie odebrać podania. Losy drugiej odsłony rozstrzygnął zatem tie break, w którym Kubot i Melo nie wykorzystali meczbola, zanim Kolumbijczycy zwieńczyli seta przy czwartej okazji.

Do wyłonienia zwycięzców potrzebny był zatem super tie break. Rozgrywkę tę idealnie rozpoczęli Kubot i Melo, którzy prowadzili nawet 6-3. Na drugą zmianę stron pary schodziły jednak przy wyniku remisowym, ale kilka minut później polsko-brazylijski debel wypracował kolejne dwa meczbole. Po niespełna dwóch godzinach lubinianin i jego partner triumfowali ostatecznie 6:3, 6:7(9), 10-8.

O miejsce w półfinale gry podwójnej zawodów Erste Bank Open Kubot i Melo powalczą w piątek z najwyżej rozstawionymi Jeanem-Julienem Rojerem i Horią Tecauem. Holender i Rumun to mistrzowie wielkoszlemowego Wimbledonu 2015 i zapewnili już sobie przepustki do londyńskich Finałów ATP World Tour.

Erste Bank Open, Wiedeń (Austria)
ATP World Tour 500, kort twardy w hali, pula nagród 1,745 mln euro
środa, 21 października

I runda gry podwójnej:

Lukasz Kubot (Polska) / Marcelo Melo (Brazylia) - Juan Sebastian Cabal (Kolumbia) / Robert Farah (Kolumbia) 6:3, 6:7(9), 10-8

Czy Łukasz Kubot i Marcelo Melo awansują do półfinału turnieju w Wiedniu?