ATP Bazylea: Jerzy Janowicz w finale kwalifikacji, Matkowski i Zimonjić poznali rywali

Jerzy Janowicz bez straty seta pokonał Jaume Munara i w niedzielę zagra o awans do głównej drabinki turnieju ATP w Bazylei. W zmaganiach deblowych wystąpią walczący o awans do Finałów ATP World Tour Marcin Matkowski i Nenad Zimonjić.

Marcin Motyka

Jerzy Janowicz od początku dominował nad sobotnim rywalem. Jaume Munar, zeszłoroczny finalista juniorskiego Rolanda Garrosa w singlu oraz deblowy mistrz tego turnieju z obecnego roku, miał niewiele do powiedzenia. Pierwszego seta Polak wygrał gładko, 6:1.

Druga partia była o wiele bardziej wyrównana. W gemach piątym i siódmym Janowicz obronił łącznie aż pięć break pointów, po czym w ósmym przełamał serwis rywala. Następnie zakończył mecz, wygrywając własne podanie do 15.

W ciągu 64 minut gry Janowicz posłał 12 asów, popełnił dwa podwójne błędy serwisowe, ani razu nie został przełamany, wykorzystał cztery z dziewięciu break pointów oraz łącznie zdobył 63 punkty, o 21 więcej od rywala.

Janowicz w pojedynku o awans do głównej drabinki Swiss Indoors Basel zagra z Michaiłem Jużnym, który pokonał 6:4, 6:2 rozstawionego z numerem szóstym Nikołoza Basilaszwilego.

Tymczasem w sobotę odbyło się losowanie drabinki turnieju debla, w którym swoich rywali poznali Marcin Matkowski i Nenad Zimonjić, czterokrotny mistrz zawodów w Bazylei. Oznaczony "czwórką" polsko-serbski duet trafił na szwajcarskich posiadaczy dzikiej karty Henriego Laaksonena i Lukę Margarolego.

Jeżeli zajmujący siódme miejsce w rankingu ATP Race Polak i Serb wygrają, w ćwierćfinale zmierzą się z inną parą walczącą o awans do Finałów ATP World Tour. Ósmymi w klasyfikacji rocznej Rohanem Bopanną i Florinem Mergeą bądź notowanymi na dziesiątej pozycji Alexandrem Peyą i Bruno Soaresem.

Najwyżej rozstawioną parą zostali Ivan Dodig i Marcelo Melo, "dwójkę" otrzymali Jean-Julien Rojer i Horia Tecau, z którymi Matkowski z Zimonjić mogą się spotkać w 1/2 finału, a "trójkę" Jamie Murray i John Peers.

W zmaganiach deblowych w St. Jakobshalle wystąpi także Rafael Nadal. Hiszpan stworzy duet z rodakiem, Markiem Lopezem, a ich premierowymi przeciwnikami będą Borna Corić, który pokonał Majorkanina w Bazylei w zeszłym roku, i Viktor Troicki.

Swiss Indoors Basel, Bazylea (Szwajcaria)