Wiemy, co musi się stać, aby Agnieszka Radwańska zagrała w półfinale Mistrzostw WTA

Po wtorkowych spotkaniach sytuacja w Grupie Czerwonej skomplikowała się. Szanse na awans do półfinału Mistrzostw WTA zachowały wszystkie tenisistki, dlatego rozstrzygające okażą się czwartkowe mecze.

Rafał Smoliński

Po dwóch kolejkach na czele Grupy Czerwonej znajduje się Maria Szarapowa, która wygrała oba mecze. Po jednym zwycięstwie mają Flavia Pennetta i Simona Halep, zaś smaku triumfu nie zaznała jeszcze w Singapurze Agnieszka Radwańska.

Tabela Grupy Czerwonej:

M Zawodniczka Mecze Zw. Sety % setów Gemy % gemów
1 Maria Szarapowa 2 2 4-1 80 28-21 57
2 Simona Halep 2 1 2-2 50 20-15 57
3 Flavia Pennetta 2 1 2-2 50 16-22 42
4 Agnieszka Radwańska 2 0 1-4 20 23-29 44

W czwartek Radwańska musi pokonać Halep 2-0 w setach i liczyć na to, że Szarapowa w takim samym stosunku zwycięży Pennettę. W każdym innym przypadku Polka straci jakiekolwiek szanse na wyjście z grupy. Nawet jeśli wygra 2-0, a Szarapowa 2-1, to awans uzyska Włoszka, ponieważ w bezpośrednim meczu okazała się ona we wtorek lepsza od krakowianki.

Szanse Radwańskiej na awans do półfinału są zatem bardzo małe, tym bardziej że Halep także będzie walczyła o wyjście z grupy. Aby mieć pewne miejsce w kolejnej fazie bez oglądania się na to, co zrobią rywalki, Rumunka musi wygrać w dwóch setach. Jeśli tenisistka z Konstancy przegra z Polką, a Pennetta okaże się lepsza od Szarapowej, to wówczas w półfinale zagrają Włoszka i Rosjanka.

Niemal pewna wyjścia z grupy jest Szarapowa, której do awansu wystarczy wygranie jednego seta. Jeśli jednak Rosjance nie uda się tego dokonać, to będzie musiała liczyć na potknięcie Halep. Tylko dwusetowe zwycięstwa Rumunki i Włoszki pozwolą wyeliminować byłą liderkę rankingu WTA z turnieju. Pennetta aby uzyskać miejsce w półfinale bez oglądania się na przeciwniczki, musi wygrać 2-0. Jeśli Włoszka pokona Szarapową w trzech partiach, to wówczas będzie musiała liczyć na pomoc Radwańskiej.

Możliwe scenariusze w Grupie Czerwonej:

Halep w dwóch setach Halep w trzech setach Radwańska w dwóch setach Radwańska w trzech setach
Szarapowa w dwóch setach Szarapowa i Halep Szarapowa i Halep Szarapowa i Radwańska Szarapowa i Halep
Szarapowa w trzech setach Szarapowa i Halep Szarapowa i Halep Szarapowa i Pennetta Szarapowa i Halep
Pennetta w dwóch setach Halep i Pennetta Pennetta i Szarapowa Pennetta i Szarapowa Pennetta i Szarapowa
Pennetta w trzech setach Halep i Szarapowa Szarapowa i Halep Pennetta i Szarapowa Pennetta i Szarapowa

Czy Agnieszka Radwańska awansuje do półfinału Mistrzostw WTA?