Finały ATP World Tour: Pięć gemów Andy'ego Murraya z Rafaelem Nadalem

Rafael Nadal pokonał Andy'ego Murraya w meczu na szczycie Grupy B Finałów ATP World Tour. Tym samym Hiszpan jest już o krok od awansu do półfinału

Marcin Motyka
EPA/How Hwee Young / EPA/How Hwee Young

Rafael Nadal i Andy Murray przystąpili do środowego meczu po zwycięstwach w pierwszej kolejce. Hiszpan pokonał Stana Wawrinkę, a Brytyjczyk Davida Ferrera. Obaj doskonale wiedzieli, że zwycięzca tego meczu wykona znaczący krok w kierunku awansu do 1/2 finału londyńskiego Masters.

Pojedynek rozpoczął po myśli faworyta gospodarzy, który już w premierowym gemie wywalczył przełamanie. Nadal - tak, jak w spotkaniu z Wawrinką - błyskawicznie odrobił stratę, wyrównał na 1:1, po czym przejął inicjatywę.

Hiszpan znakomicie spisywał się w defensywie oraz skutecznie przechodził do ataku. Murray podjął wyzwanie, grał na zasadach przeciwnika, ale co rusz znajdował się w tarapatach. W szóstym gemie Szkot obronił trzy piłki na przełamanie, w ósmym - dwie. Ale w dziesiątym nie zdołał wyjść z opresji.

Przy serwisie rywala rozstawiony z numerem szóstym Nadal wywalczył trzy setbole. Wykorzystał pierwszego, konstruując znakomitą akcją przy siatce.

Drugi set był teatrem jednego aktora - Nadala. Murray z kolei sam wpędzał się w kłopoty. W drugim gemie Brytyjczyk popełnił dwa podwójne błędy serwisowe, a następnie wystrzelił bekhend w aut, co równało się z przełamaniem.

Nadal wyszedł na 3:0, a w szóstym gemie postawił kropkę nad "i" na swoim triumfie. Murray znów nie popisał się przy break poincie, tym razem trafiając z forhendu w siatkę. Tym samym tenisista z Majorki objął prowadzenie 5:1, a po chwili zakończył cały mecz, w ostatniej akcji zagrywając winnera z forhendu.

Dla Nadala to drugi wygrany mecz w Grupie B i ponownie stracił tylko pięć gemów. Hiszpan jest o krok od 1/2 finału londyńskiego Masters. Awans może zapewnić sobie już w środę, jeżeli w wieczornym pojedynku Wawrinka pokona Ferrera bądź to Hiszpan zwycięży, lecz w trzech setach.

Finały ATP World Tour, Londyn (Wielka Brytania)