WTA Brisbane: Falstart Timei Bacsinszky, zmienne szczęście Słowaczek

Szwajcarka Timea Bacsinszky i Słowaczka Anna Schmiedlova z turnieju WTA Premier w australijskim Brisbane odpadły w I rundzie. Awans wywalczyła Dominika Cibulkova.

East News

W ubiegłym sezonie Timea Bacsinszky osiągnęła półfinał Rolanda Garrosa i ćwierćfinał Wimbledonu. Zdobyła też dwa tytuły i w październiku zadebiutowała w Top 10 rankingu, by na finiszu rozgrywek znaleźć się na 12. pozycji. W styczniu 2015 roku znajdowała się poza czołową "40". Sezon 2016 Szwajcarka rozpoczęła od porażki 2:6, 1:6 z Anastazją Pawluczenkową (WTA 28). Było to pierwsze spotkanie obu tenisistek w głównym cyklu, a w sumie trzecie. W 2007 roku w Cagnes-sur-Mer i w 2008 w kwalifikacjach do Australian Open górą była Bacsinszky.

W trwającym 64 minuty spotkaniu Szwajcarka popełniła cztery podwójne błędy i zdobyła zaledwie 13 z 37 punktów w swoich gemach serwisowych. Pawluczenkowa miała pięć okazji na przełamanie i wszystkie wykorzystała, a sama obroniła cztery z pięciu break pointów. Przy swoim pierwszym podaniu Rosjanka zgarnęła 23 z 31 punktów. Tenisistka z Moskwy w Brisbane gra po raz szósty. Najlepszy start zanotowała w 2013 roku, gdy dopiero w finale uległa Serenie Williams.

Kolejną rywalką 24-letniej Pawluczenkowej będzie Alize Cornet (WTA 43), która wygrała 6:3, 6:4 ze swoją rodaczką Kristiną Mladenović (WTA 29). W ciągu 84 minut 25-latka z Nicei obroniła dwa break pointy, a sama przełamała rodaczkę dwa razy. Przy własnym pierwszym podaniu zdobyła 30 z 36 punktów. Było to pierwsze spotkanie obu Francuzek.

Finalistka imprezy z 2011 roku Andrea Petković (WTA 24) oddała trzy gemy Telianie Pereirze (WTA 46). W ciągu 78 minut Niemka odparła 10 z 11 break pointów, a sama wykorzystała pięć z siedmiu szans na przełamanie. Finalistka Australian Open 2014 Dominika Cibulkova (WTA 38) pokonała 3:6, 6:4, 6:4 Yaninę Wickmayer (WTA 41). Kluczowym moment miał miejsce w ósmym gemie III seta, w którym Słowaczka od 0-40 zdobyła pięć punktów. Mecz trwał dwie godziny i 11 minut. Obie tenisistki po sześć razy dały się przełamać. Cibulková podwyższyła na 5-2 bilans meczów z Belgijką.

Odpadła Anna Schmiedlova (WTA 26), mistrzyni turnieju w Katowicach z 2015 roku. Słowaczka popełniła 10 podwójnych błędów i w ciągu 73 minut przegrała 2:6, 1:6 z Varvarą Lepchenko (WTA 47). W II rundzie Amerykanka spotka się z Garbine Muguruzą, finalistką Wimbledonu 2015.

Brisbane International, Brisbane (Australia)