ATP Montpellier: Zverev obronił meczbola i pokonał Vanniego, Baghdatis lepszy od Lacko

Alexander Zverev odrobił stratę przełamania w decydującym secie, obronił piłkę meczową i pokonał Lukę Vanniego w I rundzie turnieju ATP w Montpellier. Do 1/8 finału awansowali też Marcos Baghdatis, który wygrał z Lukasem Lacko, oraz Taro Daniel.

Marcin Motyka

Luty to tradycyjnie miesiąc, w którym rozpoczynają się pierwsze w sezonie turnieje rangi ATP World Tour w Europie. Od czterech lat premierową imprezą głównego cyklu rozgrywaną na Starym Kontynencie są zmagania w Montpellier.

Na starcie tegorocznej edycji Open Sud de France stanęło czterech tenisistów z Top 20 rankingu ATP. Są to broniący tytułu Richard Gasquet (ATP 10), Marin Cilić (ATP 13), Gilles Simon (ATP 15) i Gael Monfils (ATP 18). Z udziału natomiast zrezygnował Jerzy Janowicz, zeszłoroczny finalista, który zmaga się z kontuzją.

Mecz otwarcia Open Sud de France przysporzył wiele emocji. Po dwóch godzinach i 23 minutach wyrównanej batalii Alexander Zverev wygrał 6:7(3), 6:4, 7:5 z Luką Vannim. Niemiec zwyciężył, lecz niewiele brakowało, aby opuszczał kort jako pokonany. W decydującym secie przegrywał już 2:4 z przełamaniem, a w dziesiątym gemie musiał bronić meczbola. Miał wówczas sporo szczęścia, bowiem piłka po forhendzie Włocha trafiła w taśmę i wyleciała w aut.

- To był trudny mecz. Ale cieszę się, że po wygrałem po takiej walce. To doda mi dużo pewności siebie przed kolejną rundą, w której czeka mnie następne bardzo trudne wyzwanie - powiedział 18-letni Zverev, który w 1/8 finału zagra z Marinem Ciliciem.

Udany debiut na kortach w Montpellier zanotował Marcos Baghdatis. Cypryjczyk wygrał 7:5, 7:5 z Lukas Lacko, wyrównując stan bezpośrednich konfrontacji ze Słowakiem na 2-2. Rozstawiony z numerem ósmym Baghdatis, dla którego to pierwszy wygrany mecz w sezonie 2016, w ciągu 107 minut gry zaserwował dziewięć asów, dwukrotnie został przełamany oraz wykorzystał cztery z ośmiu break pointów.

O ćwierćfinał 30-latek z Limassol powalczy z Taro Danielem. Japończyk bardzo łatwo (6:2, 6:2 w 55 minut) uporał się z Denisem Istominem, czterokrotnie uzyskując breaka oraz zdobywając 25 z 28 rozegranych punktów po trafionym pierwszym podaniu.

W poniedziałek rozegrano również finałowe mecze kwalifikacji. Do głównej drabinki awansowali Edouard Roger-Vasselin, Kenny de Schepper, Dustin Brown i Elias Ymer.

Open Sud de France, Montpellier (Francja)