Maria Szarapowa przez dziewięć lat pełniła funkcję ambasadora dobrej woli przy Organizacji Narodów Zjednoczonych. Rosjanka jako światowej sławy sportsmenka aktywnie uczestniczyła w Programie Rozwoju, pomagając ofiarom katastrofy nuklearnej w Czarnobylu, jednak ostatnie wydarzenia negatywnie odbiły się na jej wizerunku.
- ONZ pozostaje wdzięczny Marii Szarapowej za jej ogromne wsparcie dla Programu Rozwoju, szczególnie dla planów odnowy po katastrofie w Czarnobylu. Jednak w skutek ostatniego wystąpienia pani Szarapowej w minionym tygodniu postanowiliśmy zawiesić ją w funkcji ambasadora dobrej woli oraz wstrzymać wszelkie inicjatywy na czas trwania postępowania w jej sprawie - poinformował rzecznik Programu Rozwoju ONZ.
Organizacja Narodów Zjednoczonych korzysta z pomocy czołowych przedstawicieli świata sztuki, muzyki, filmu, sportu i literatury już od lat 50. XX wieku. Ich zaangażowanie w działalność ONZ pozwalała skierować uwagę świata na liczne problemy, z którymi boryka się ludzkość. Do zaszczytnego grona ambasadorów dobrej woli należy dziś wiele znanych osób, które działają na szczeblu międzynarodowym, regionalnym bądź narodowym.
To kolejny cios dla wizerunku Szarapowej na szczeblu międzynarodowym. Wcześniej współpracę z rosyjską tenisistką zdecydowały się zawiesić firmy Nike i Porsche, a producent zegarków Tag Heuer zerwał negocjacje dotyczące odnowienia kontraktu. Była liderka rankingu WTA i pięciokrotna triumfatorka imprez wielkoszlemowych od 12 marca jest zawieszona do czasu wyjaśnienia sprawy. Za stosowanie środka dopingującego grozi jej nawet czteroletnia dyskwalifikacja.
Zobacz wideo: Mówiono, że żyje pod mostem i chciał zabić żonę. Zobacz, co się dzieje z byłą gwiazdą Legii