ATP Miami: Wirus dopadł Rafaela Nadala, Stan Wawrinka pokonany przez Andrieja Kuzniecowa

Wirus szaleje na kortach w Miami. Z turnieju wycofał się Roger Federer, a w niedzielę Rafael Nadal skreczował w trzecim secie pojedynku z Damirem Dzumhurem. Porażki doznał Stan Wawrinka, którego wyeliminował Andriej Kuzniecow.

Rafał Smoliński
EPA/How Hwee Young / EPA/How Hwee Young

To już jest pewne. Rafael Nadal znów nie wygra turnieju ATP World Tour Masters 1000 na kortach twardych w Miami. Czterokrotny finalista tych zawodów spotkał się w sobotę z Damirem Dzumhurem, który choć wyraźnie przegrał partię otwarcia, to był w stanie wytrzymać napór utytułowanego Hiszpana i wykorzystać moment jego słabości.

Rafa odrobił w drugiej odsłonie stratę breaka i kiedy wydawało się, że zwieńczy spotkanie w dwóch setach, Bośniak zaprezentował się znakomicie. Dzumhur wyrównał stan rywalizacji, a na początku trzeciego seta szybko zdobył cenne przełamanie. Przy stanie 0:2 Nadal poprosił o konsultację medyczną, gdyż odczuwał zawroty głowy. Panująca w Miami grypa żołądkowa zebrała w tym tygodniu olbrzymie żniwo. Tenisista z Majorki chciał jeszcze kontynuować grę, ale po rozegraniu paru piłek w czwartym gemie ostatecznie skreczował.

Dzumhur triumfował 2:6, 6:4, 3:0, dzięki czemu awansował do III rundy Miami Open. Nadal wyjedzie z Florydy bez zdobyczy punktowej, natomiast jego przeciwnik powalczy w poniedziałek o 90 punktów z Michaiłem Kukuszkinem. Kazach także skorzystał w sobotę na niedyspozycji rywala. W starciu z nim przy stanie 7:5, 3:6 skreczował Brazylijczyk Thomaz Bellucci. Kukuszkin zagra w 1/16 finału imprezy ATP Masters 1000 po raz pierwszy od 2014 roku (Indian Wells).

Drugim niespodziewanym rozstrzygnięciem sobotniej serii gier była porażka rozstawionego z "czwórką" Stana Wawrinki. Szwajcar zmierzył się z Andriejem Kuzniecowem i w ciągu 79 minut nie wykorzystał ani jednego z ośmiu break pointów. Rosjanin robił swoje i trzykrotnie przełamał serwis dwukrotnego mistrza wielkoszlemowego, zwyciężając ostatecznie bardzo pewnie 6:4, 6:3.

Finalista zawodów z Indian Wells, Milos Raonić, zachował formę z Kalifornii. Kanadyjczyk zwyciężył w sobotę Amerykanina Denisa Kudlę 7:6(4), 6:4 i w III rundzie spotka się z jego rodakiem Jackiem Sockiem. Reprezentant USA skorzystał na niedyspozycji Ukraińca Serhija Stachowskiego, który skreczował przy wyniku 2:6, 2:3.

Mieszkający i trenujący na Florydzie Kei Nishikori zmierzył się w pierwszym meczu dnia na głównej arenie z francuskim kwalifikantem Pierre'em-Huguesem Herbertem. W premierowym secie Japończyk przełamał dwukrotnie, w drugiej partii doszło do rozgrywki tiebreakowej, w której zwyciężył do 4. Jego przeciwnikiem w pojedynku o IV rundę będzie w poniedziałek Ukrainiec Ołeksandr Dołgopołow, który pokonał Włocha Andreasa Seppiego 6:4, 6:4. W 1/16 finału wystąpi również Gael Monfils, sobotni pogromca Japończyka Tatsumy Ito. Francuz zmierzy się z Urugwajczykiem Pablo Cuevasem, który w dwóch partiach odprawił Australijczyka Johna Millmana.

Miami Open, Miami (USA)
ATP World Tour Masters 1000, kort twardy (Laykold), pula nagród 6,134 mln dolarów
sobota, 26 marca

II runda gry pojedynczej:

Kei Nishikori (Japonia, 6) - Pierre-Hugues Herbert (Francja, Q) 6:2, 7:6(4)
Milos Raonić (Kanada, 12) - Denis Kudla (USA) 7:6(4), 6:4
Gael Monfils (Francja, 16) - Tatsuma Ito (Japonia, Q) 6:3, 6:2
Jack Sock (USA, 22) - Serhij Stachowski (Ukraina) 6:2, 3:2 i krecz
Pablo Cuevas (Urugwaj, 23) - John Millman (Australia) 7:5, 6:4
Ołeksandr Dołgopołow (Ukraina, 27) - Andreas Seppi (Włochy) 6:4, 6:4
Andriej Kuzniecow (Rosja) - Stan Wawrinka (Szwajcaria, 4) 6:4, 6:3
Damir Dzumhur (Bośnia i Hercegowina) - Rafael Nadal (Hiszpania, 5) 2:6, 6:4, 3:0 i krecz
Michaił Kukuszkin (Kazachstan, Q) - Thomaz Bellucci (Brazylia, 30) 5:7, 6:3 i krecz