WTA Katowice: Magda Linette z awansem po nerwowej końcówce

Po nerwowej końcówce Magda Linette pokonała 6:1, 7:6(5) Anastazję Szoszynę i awansowała do II rundy turnieju Katowice Open. Kolejną rywalką Polki będzie Stefanie Vögele.

Karolina Konstańczak

Tuż przed przyjazdem do Katowic Magda Linette awansowała do III rundy turnieju WTA Premier Mandatory w Miami, przebijając się wcześniej przez eliminacje. Wówczas na jej drodze stanęła późniejsza triumfatorka imprezy, Wiktoria Azarenka. W Katowicach poznanianka nie musiała stawać na starcie eliminacji i jej nazwisko zostało od razu wpisane do drabinki głównej.

W meczu otwarcia 104. tenisistka świata spotkała się z Anastazją Szoszyną, posiadaczką dzikiej karty. Ukrainka ma 18 lat i zajmuje obecnie 707. miejsce na świecie.

Chociaż Linette straciła serwis już w pierwszym gemie, popełniając niewymuszony błąd przy drugim z break pointów, nie zwiastowało to większych kłopotów. Poznanianka była po prostu lepsza od młodej i jeszcze mało doświadczonej zawodniczki i błyskawicznie wyrównała na 1:1. Szoszyna sporo się myliła, nie wytrzymywała dłuższych wymian i krótko mówiąc po prostu nie miała pomysłu, jak przeciwstawić się Polce.

Przy stanie 1:2 i 30-30 na swoją niekorzyść popełniła podwójny błąd, a chwilę później posłała piłkę na aut. W niedługim czasie Linette objęła prowadzenie 4:1, a po wyraźnym aucie Ukrainki nawet 5:1 z dwoma przełamaniami. Set bez historii trwał 24 minuty, a w tym czasie Linette oddała przeciwniczce tylko 10 piłek, w tym cztery w premierowym gemie.

W drugim secie Szoszyna zaczęła grać lepiej i była bardziej regularna, jednak za każdym razem musiała przebyć długą drogę, aby wygrać punkt. Linette była sprytniejsza, lepiej konstruowała akcje i często plątała nogi rywalce. W trzecim gemie poznanianka wykorzystała drugiego break pointa, umiejętnie mijając idącą do siatki Ukrainkę i objęła prowadzenie 2:1. 18-latka nie zamierzała tanio sprzedać skóry i odrobiła straty, mając nawet szansę na 3:2, jednak w najważniejszych momentach wychodził u niej brak doświadczenia i w niedługim czasie przegrywała 2:4, a nawet 2:5.

Przy stanie 5:2 poznanianka miała aż trzy meczbole, których nie wykorzystała. Taki obrót sytuacji dodał skrzydeł Szoszynie, a odebrał nieco pewności siebie Linette. Ukraince zaczęło wszystko wychodzić, natomiast Polka się tylko denerwowała. Z prowadzenie 5:2 zrobiło się 5:6. Poznanianka nie pozwoliła jednak rywalce na wygranie seta i triumfowała po tie breaku. W dodatkowej rozgrywce działy się jednak przedziwne rzeczy, bowiem nasza reprezentantka odskoczyła na 6-2, a zamknęła mecz dopiero przy stanie 7-5, gdy rywalka popełniła podwójny błąd.

W II rundzie turnieju Katowice Open Linette spotka się ze Stefanie Vögele. Szwajcarka zajmuje obecnie 117. miejsce na świecie.