Puchar Federacji: Tajwański debel zwieńczył dzieło. Jans-Ignacik i Kawa pokonane

Polska przegrała z Tajwanem 1:4 i w przyszłym roku będzie rywalizować w Grupie I Strefy Euroafrykańskiej Pucharu Federacji. W ostatniej grze meczu w Inowrocławiu porażki doznały Klaudia Jans-Ignacik i Katarzyna Kawa.

Rafał Smoliński

Polki wyszły do debla przy spotkaniu rozstrzygniętym już na korzyść drużyny gości. Dla Katarzyny Kawy był to debiut w narodowych barwach i nasza tenisistka mogła sporo się nauczyć od swojej kapitan. Klaudia Jans-Ignacik jest najstarszą zawodniczką w historii Fed Cup, która wystąpiła w biało-czerwonych barwach.

W partii otwarcia doszło do czterech przełamań i aż trzy z nich były dziełem pary Chin-Wei Chan i Chia-Jung Chuang. Kapitan tajwańskiej ekipy, Shi-Ting Wang, od początku mówiła, że liczy na swoje deblistki, dlatego wynik 6:2 uzyskany przez nie w premierowej odsłonie nie powinien dziwić nikogo.

Polki dobrze rozpoczęły drugiego seta, bowiem wywalczyły przełamanie. Jans-Ignacik i Kawa Prowadziły już nawet 5:3, a w 10. gemie stanęły przed szansą na wyrównanie stanu rywalizacji. Tajwanki oddaliły jednak setbola, po czym odrobiły stratę. Losy meczu rozstrzygnęły się w tie breaku, w którym Biało-Czerwone zdobyły tylko jeden punkt.

Po 84 minutach Chan i Chuang triumfowały 6:2, 7:6(1), dzięki czemu ustaliły wynik spotkania na 4:1. W przyszłym roku Tajwan zadebiutuje w Grupie Światowej II Pucharu Federacji, natomiast Polska będzie walczyć w Grupie I Strefy Euroafrykańskiej.

Polska - Tajwan 1:4, Hala Widowiskowo-Sportowa OSiR, Inowrocław (Polska)
baraż o Grupę Światową II, kort twardy w hali
sobota-niedziela, 16-17 kwietnia

Gra 1.: Paula Kania - Ching-Wen Hsu 3:6, 4:6
Gra 2.: Magdalena Fręch - Ya-Hsuan Lee 4:6, 6:0, 6:2
Gra 3.: Paula Kania - Ya-Hsuan Lee 6:2, 3:6, 7:9
Gra 4.: Magdalena Fręch - Ching-Wen Hsu 2:6, 6:4, 3:6
Gra 5.: Klaudia Jans-Ignacik / Katarzyna Kawa - Chin-Wei Chan / Chia-Jung Chuang 2:6, 6:7(1)