ATP Rzym: Górą solidność. Pierwszy półfinał Keia Nishikoriego na Foro Italico

Kei Nishikori uzupełnił stawkę półfinalistów turnieju ATP w Rzymie. W ostatnim ćwierćfinale solidny Japończyk w dwóch setach pokonał agresywnie grającego, ale zarazem popełniającego wiele błędów Dominika Thiema.

Marcin Motyka
Newspix / Dubreuil Corinne

To był mecz, podczas którego pisała się historia. Kei Nishikori walczył o miano pierwszego japońskiego półfinalisty turnieju ATP w Rzymie w Erze Otwartej. Dominic Thiem natomiast mógł awansować do swojego premierowego w karierze półfinału imprezy ATP Masters 1000 i zarazem zostać pierwszym Austriakiem, który osiągnął tę fazę zmagań w zawodach złotej serii od 1996 roku, gdy tego wyczynu, właśnie na Foro Italico, dokonał Thomas Muster.

Piątkowy mecz lepiej rozpoczął Thiem, który już w trzecim gemie wywalczył przełamanie i po chwili podwyższył prowadzenie na 3:1. Ale od tego momentu swój dorobek powiększał już tylko Nishikori. Japończyk zdobył pięć gemów z rzędu i wygrał inauguracyjną odsłonę 6:3.

Drugi set miał dwie fazy. W pierwszej obaj na potęgę marnowali szanse na breaka. W drugiej, która rozpoczęła się po piątym gemie, gdy Nishikori wrócił z przerwy medycznej, gra stała się płynniejsza, bo i jeden, i drugi ustabilizowali własne serwisy.

Stroną agresywniejszą na korcie był Thiem. Lecz tenisista z Wiener-Neustadt zachwycał fantastycznymi zagraniami kończącymi z forhendu i z bekhendu, ale o wiele częściej popełniał niewymuszone błędy. I to właśnie pomyłki własne pogrążyły go w końcówce.

W 11. gemie drugiej partii Thiem oddał podanie do zera, popełniając cztery niewymuszone błędy. W 12. Austriak miał szansę na powrót do meczu, ale ją zaprzepaścił, oczywiście popełniając niewymuszony błąd. Na koniec w dwóch ostatnich piłkach dołożył dwa następne błędy własne i musiał przełknąć gorycz porażki.

Nishikori tym samym pierwszy raz w karierze awansował do półfinału rzymskiego turnieju. O finał w sobotę zmierzy się z broniącym tytułu Novakiem Djokoviciem. Z Serbem Japończyk jak dotychczas grał dziesięciokrotnie, wygrywając dwa razy. Na nawierzchni ziemnej ich bilans bezpośrednich pojedynków wynosi 3-0 dla Djokovicia. Po raz ostatni zmierzyli się ze sobą przed tygodniem, w półfinale turnieju w Madrycie, i ten mecz zakończył się zwycięstwem belgradczyka 6:3, 7:6(4).

Internazionali BNL d'Italia, Rzym (Włochy)