Roland Garros: Agnieszka Radwańska uciszyła francuskich kibiców, Polka w III rundzie

Agnieszka Radwańska pokonała Francuzkę Caroline Garcię i awansowała do III rundy wielkoszlemowego Rolanda Garrosa na kortach ziemnych w Paryżu.

PAP/EPA / EPA/ETIENNE LAURENT

W I rundzie Agnieszka Radwańska oddała dwa gemy Serbce Bojanie Jovanovski. Caroline Garcia pokonała 6:3, 7:5 Łesię Curenko. Francuzce groził trzysetowy mecz z Ukrainką, bo w II partii przegrywała 0:4 i 2:5. Na korcie Suzanne Lenglen doszło do konfrontacji Polki z reprezentantką gospodarzy. Radwańska zwyciężyła 6:2, 6:4 i podwyższyła na 3-1 bilans meczów z Garcią. Wszystkie poprzednie ich mecze były trzysetowymi potyczkami.

W gemie otwierającym mecz Radwańska obroniła pierwszego break pointa asem, ale Garcia uzyskała drugiego minięciem forhendowym po linii. Polka oddała podanie podwójnym błędem. Dwoma efektownymi zagraniami Francuzka z 15-40 doprowadziła do równowagi (kros forhendowy, bekhend po linii), by następnie posłać w siatkę prostą piłkę. Radwańska stratę odrobiła głębokim returnem wymuszającym błąd. W trzecim gemie krakowianka zniwelowała pierwszego break pointa wygrywającym serwisem, a drugiego zmarnowała reprezentantka gospodarzy pakując return w siatkę.

Radwańska miała dwie szanse na 3:1, ale Garcia obroniła się wyrzucającym serwisem i asem. Do przełamania w końcu jednak doszło. Polka skorzystała forhendowego błędu rywalki i prowadziła 4:2. W ósmym gemie Francuzka zniwelowała dwie piłki setowe, ale trzecią krakowianka wykorzystała efektownym returnem bekhendowym po linii.

Ostrym bekhendem wymuszającym błąd Radwańska zaliczyła przełamanie na 2:0 w II secie. W piątym gemie Garcia z 40-0 dla Polki doprowadziła do równowagi, po czym popełniła dwa błędy. Francuzka miała dwa break pointy na 3:4. Pierwszego krakowianka odparła lobem. Przy drugim wiceliderka rankingu próbowała kombinację dropszota i loba, ale reprezentantka gospodarzy popisała się zabójczą kontrą forhendową. Kapitalne odegranie po ciasnym krosie dropszota rywalki dało Radwańskiej trzy okazje na 5:3. Garcia podanie oddała podwójnym błędem.

W dziewiątym gemie Francuzka obroniła pierwszą piłkę meczową forhendem. Kombinacją ostrego returnu i drajw woleja bekhendowego uzyskała break pointa. Radwańska obroniła się świetną kontrą. Agresywnie usposobiona reprezentantka gospodarzy wypracowała sobie drugą okazję na przełamanie. Wykorzystała ją efektownym forhendem. W 10. gemie Polka zmarnowała drugiego meczbola pakując return w siatkę. Garcia dwa razy miała przewagę na 5:5, ale zepsuła bekhend i popełniła dwa podwójne błędy z rzędu. Mecz dobiegł końca, gdy Francuzka wyrzuciła forhend.

Statystyki meczu Agnieszka Radwańska - Caroline Garcia Statystyki meczu Agnieszka Radwańska - Caroline Garcia

Początek meczu i jego końcówka były niezwykle zacięte, ale Radwańska nie straciła zimnej krwi i po raz pierwszy w konfrontacjach z Garcią nie przegrała seta. Polka miała trochę problemów z serwisem. W pierwszym secie popełniła trzy podwójne błędy, ale później złapała rytm w każdym elemencie swojej gry. Starała się posyłać agresywne piłki, zmieniała kierunki, sięgała po kąśliwe slajsy, zaskakiwała Francuzkę dropszotami. Reprezentantka gospodarzy na początku chętnie chodziła do siatki, ale szybko straciła animusz, gdy kilka razy nadziała się na soczyste kontry ze strony krakowianki. Wyprawy do przodu dały Garcii tylko trzy z 11 punktów. W najważniejszych momentach Francuzka grała zbyt nerwowo, jak wtedy gdy popełniła dwa podwójne błędy z rzędu, mając szansę na wyrównanie stanu II seta na 5:5. W najważniejszych momentach wzięły górę doświadczenie i nietuzinkowość Radwańskiej.

W całym meczu Garcia zaserwowała pięć asów i popełniła cztery podwójne błędy. Przy swoim pierwszym podaniu zdobyła tylko 19 z 43 punktów. Pierwszy serwis Radwańskiej był dużo skuteczniejszy, bo więcej też było w nim zmiany kierunków (32 z 42 punktów). Polka trzy razy oddała własne podanie, a sama wykorzystała sześć z 13 break pointów. Naliczono jej 12 kończących uderzeń i 12 niewymuszonych błędów. Garcia miała 35 piłek wygranych bezpośrednio i 34 pomyłki.

O 1/8 finału Radwańska zagra w piątek z Barborą Strycovą, która pokonała 6:4, 6:4 Polonę Hercog. Polka wygrała wszystkie trzy dotychczasowe mecze z Czeszką w głównym cyklu i nie straciła w nich seta.