Roland Garros: Berdych ćwierćfinałowym rywalem Djokovicia, Thiem i Goffin z życiowymi wynikami

Tomas Berdych w trzech setach pokonał Davida Ferrera i awansował do ćwierćfinału Roland Garros 2016, w którym zmierzy się z Novakiem Djokoviciem. Drugą parę 1/4 finału utworzyli Dominic Thiem i David Goffin.

Marcin Motyka

Tomas Berdych nie przepada za grą na kortach ziemnych. David Ferrer wręcz przeciwnie - Hiszpan na ceglanej mączce czuje się jak ryba w wodzie. Ale w IV rundzie Roland Garros 2016 to nie Hiszpan, finalista tego turnieju z 2013 roku, okazał się lepszy. Wygrał Czech, i to zaskakująco łatwo, nie tracąc seta (6:3, 7:5, 6:3).

- Myślę, że zagrałem bardzo dobrze. Spodziewałem się trudnego meczu, bo kort był mokry, ale piłka nie odbijała się wysoko i to mi bardzo pasowało. O losach takich meczów decydują niuanse. Skutecznie broniłem break pointów, co dodawało mi pewności siebie - powiedział reprezentant naszych południowych sąsiadów.

Berdych, który na 7-7 wyrównał bilans bezpośrednich konfrontacji z Ferrerem, trzeci raz w karierze awansował do ćwierćfinału Roland Garrosa. O 1/2 finału powalczy z Novakiem Djokoviciem, z którym grał do tej pory 25-krotnie i wygrał zaledwie dwa razy.

Dominic Thiem i Marcel Granollers wznowili przerwany we wtorek pojedynek przy stanie 1-1 w setach. W środę Austriak był już zdecydowanie lepszy i zakończył mecz zwycięstwem 6:2, 6:7(2), 6:1, 6:4. Tym samym 22-latek z Wiener Neustadt został piątym Austriakiem w historii Ery Otwartej, który dotarł do ćwierćfinału turnieju wielkoszlemowego. Przed nim dokonali tego Peter Feigle, Thomas Muster, Stefan Koubek i Jürgen Melzer.

W ćwierćfinale Austriak zagra z Davidem Goffinem, z którym ma bilans 2-5, w tym 1-1 na korcie ziemnym. Tenisista z Liege pokonał w środę 4:6, 6:2, 6:2, 6:3 Ernestsa Gulbisa i został trzecim Belgiem w 1/4 finału imprezy Wielkiego Szlema po Filipie Dewulfie (Roland Garros 1997 i 1998) oraz Xavierze Malissie (Wimbledon 2002).

Roland Garros, Paryż (Francja)
Wielki Szlem, kort ziemny, pula nagród w singlu mężczyzn 12,032 mln euro
środa, 1 czerwca

IV runda gry pojedynczej:

Tomas Berdych (Czechy, 7) - David Ferrer (Hiszpania, 11) 6:3, 7:5, 6:3
Dominic Thiem (Austria, 13) - Marcel Granollers (Hiszpania) 6:2, 6:7(2), 6:1, 6:4
David Goffin (Belgia, 12) - Ernests Gulbis (Łotwa) 4:6, 6:2, 6:2, 6:3