WTA Eastbourne: awans Karoliny Woźniackiej, Jelena Ostapenko górą w bitwie nastolatek

Dunka Karolina Woźniacka pokonała 6:1, 6:3 Francuzkę Alize Cornet i awansowała do II rundy turnieju WTA Premier rozgrywanego na kortach trawiastych w Eastbourne.

W niedzielę rozpoczęła się 42. edycja turnieju w Eastbourne. Tytułu bronić będzie Belinda Bencić, która przed rokiem w finale pokonała Agnieszkę Radwańską. Pierwszego dnia odbyły się cztery mecze głównej drabinki. Była liderka rankingu Karolina Woźniacka (WTA 35) pokonała 6:1, 6:3 Alize Cornet (WTA 58). Z powodu kontuzji kostki Dunka opuściła całą część sezonu na kortach ziemnych. Wróciła w Nottingham i w II rundzie przegrała z Anett Kontaveit. W Birmingham odpadła po pierwszym meczu, ulegając Yaninie Wickmayer.

W ciągu 80 minut Cornet popełniła sześć podwójnych błędów. Woźniacka zdobyła 25 z 35 punktów przy swoim pierwszym podaniu i obroniła trzy z czterech break pointów. Dunka przełamała rywalkę pięć razy. Było to pierwsze spotkanie tych tenisistek na trawie. Bilans wszystkich ich konfrontacji to teraz 7-1 dla Woźniackiej. W II rundzie była liderka rankingu zmierzy się z Samanthą Stosur, z którą wygrała pięć z dziewięciu dotychczasowych meczów.

Kristina Mladenović (WTA 29) pokonała 7:6(6), 6:4 Yaninę Wickmayer (WTA 49). W I partii Francuzka wróciła z 1:3, a w tie breaku obroniła piłkę setową. W trwającym godzinę i 57 minut spotkaniu popełniła dziewięć podwójnych błędów, ale też zaserwowała siedem asów. Mladenović obroniła 12 z 15 break pointów, a sama cztery razy przełamała rywalkę. O 1/8 finału zmierzy się z Timeą Bacsinszky i będzie to pierwsza konfrontacja tych zawodniczek.

Timea Babos (WTA 45) wygrała 6:4, 7:6(3) z Camilą Giorgi (WTA 66). Włoszka zaserwowała sześć asów, ale też popełniła 11 podwójnych błędów. Węgierka wykorzystała cztery z 15 break pointów i zdobyła o 10 punktów więcej od przeciwniczki (82-72). Kolejną jej rywalką będzie Petra Kvitova, finalistka imprezy z 2011 roku.

Jelena Ostapenko (WTA 38) pokonała 4:6, 6:2, 6:3 Darię Kasatkinę (WTA 31). W III secie Łotyszka wróciła ze stanu 0:2. W trwającym godzinę i 58 minut spotkaniu wykorzystała osiem z dziewięciu break pointów. Było to starcie dwóch tenisistek urodzonych w 1997 roku. W II rundzie Ostapenko zagra z Dominiką Cibulkovą.

Z numerem dziewiątym została rozstawiona Madison Keys, ale Amerykanka, która w niedzielę zdobyła tytuł w Birmingham, wycofała się (bark). Skorzystała na tym chorwacka kwalifikantka Ana Konjuh, która otrzymała wolny los. W turnieju w Eastbourne nie zagrają również Coco Vandeweghe (ścięgno Achillesa) i Barbora Strycova (bark). Amerykanka i Czeszka miały się ze sobą zmierzyć w I rundzie, a zwyciężczyni tej konfrontacji spotkałaby się z rozstawioną z numerem pierwszym Agnieszką Radwańską. Po zmianach w drabince rywalką Polki będzie Denisa Allertova lub Mirjana Lucić-Baroni.

Aegon International Eastbourne, Eastbourne (Wielka Brytania)