Wimbledon: Heather Watson i Henri Kontinen najlepsi w grze mieszanej

Heather Watson i Henri Kontinen zostali mistrzami Wimbledonu w grze mieszanej. W finale Brytyjka i Fin pokonali 7:6(5), 6:4 Niemkę Annę-Lenę Grönefeld i Kolumbijczyka Roberta Faraha.

PAP/EPA / ANDY RAIN

Do tej pory jedynym brytyjskim mistrzem Wimbledonu w grze mieszanej w XXI wieku był Jamie Murray, który w 2007 roku triumfował w parze z Serbką Jeleną Janković. Dziewięć lat później dołączyła do niego Heather Watson wspólnie z Henrim Kontinenem. W niedzielę reprezentantka gospodarzy i Fin pokonali 7:6(5), 6:4 Niemkę Annę-Lenę Grönefeld i Kolumbijczyka Roberta Faraha.

W trzecim gemie I seta Watson od 15-40 zdobyła cztery punkty. Później serwujący nie dali dojść do głosu returnującym. Tak było aż to momentu, gdy Brytyjka i jej fiński partner uzyskali break pointa na 5:3. Grönefeld zniwelowała go wygrywającym serwisem. O losach seta zadecydował tie break. W nim Niemka i Kolumbijczyk z 0-5 wyrównali na 5-5, ale kolejne dwa punkty padły łupem Watson i Kontinena.

W gemie otwarcia II seta Farach wrócił z 15-40. Przy 3:3 Grönefeld odparła pierwszego break pointa wygrywającym serwisem, ale przy drugim popełniła podwójny błąd. To było jedyne przełamanie w całym finale. Mecz w 10. gemie smeczem zakończył Kontinen.

W trwającym 87 minut spotkaniu Kontinen i Watson zaserwowali siedem asów, podczas gdy ich rywale tylko jednego. Fin i Brytyjka zdobyli 38 z 43 punktów przy swoim pierwszym podaniu, obronili dwa break pointy i wykorzystali jedną z pięciu okazji na przełamanie. Ich łupem padło 78 ze 148 rozegranych punktów.

Kontinen przeszedł do historii jako pierwszy fiński mistrz Wimbledonu w grze mieszanej. W niedzielę zdobył pierwszy w karierze wielkoszlemowy tytuł, podobnie zresztą jak i Watson. Dla Faraha był to debiutancki finał w imprezie tej rangi. Wcześniej Kolumbijczyk mógł się pochwalić ćwierćfinałem Australian Open 2013 w deblu w parze ze swoim rodakiem Juanem Sebastianem Cabalem. Grönefeld pozostaje z dwoma wielkoszlemowymi tytułami na koncie, oba zdobyła w mikście (Wimbledon 2009 z Markiem Knowlesem i Roland Garros 2014 z Jeanem-Julienem Rojerem.

The Championships, Wimbledon (Wielka Brytania)
Wielki Szlem, kort trawiasty, pula nagród w mikście 368 tys. funtów
niedziela, 10 lipca

finał gry mieszanej:

Henri Kontinen (Finlandia) / Heather Watson (Wielka Brytania) - Robert Farah (Kolumbia, 15) / Anna-Lena Grönefeld (Niemcy, 15) 7:6(5), 6:4

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online. (link sponsorowany)