Marat Safin i Justine Henin przyjęci do Tenisowej Galerii Sław

Newspix / MAREK BICZYK / Na zdjęciu: Marat Safin
Newspix / MAREK BICZYK / Na zdjęciu: Marat Safin

Co 12 miesięcy przy okazji turnieju Hall od Fame Tennis Championships do Tenisowej Galerii Sław w Newport przyjmowani są nowi członkowie. W tym roku ten zaszczyt przypadł w udziale Maratowi Safinowi i Justine Henin.

Marat Safin to jeden z najlepszych i najpopularniejszych tenisistów początku XXI wieku. Wygrał 15 singlowych turniejów głównego cyklu, w tym dwa wielkoszlemowe (US Open 2000 po finale z Pete'em Samprasem i Australian Open 2005, w którym w meczu o tytuł pokonał Lleytona Hewitta). Rosjanin także przez dziewięć tygodni był liderem rankingu ATP, natomiast przez 119 znajdował się w czołowej "piątce". W głównym cyklu rozegrał 699 meczów, z których wygrał 422. Karierę zakończył 11 listopada 2009 roku, przegrywając w II rundzie zawodów w paryskiej hali Bercy z Juanem Martinem del Potro.

- Przyjęcie do Tenisowej Galerii Sław to zaszczyt - mówił Safin. - Dopóki nie przyjechałem tutaj, tak naprawdę nie rozumiałem, kim byłem w tenisie i jak wiele osiągnąłem. Dopiero tutaj zdałem sobie sprawę, jak bardzo nie doceniałem swoich osiągnięć.

Pierwszy Rosjanin, który trafił do Tenisowej Galerii Sław, przez całą karierę imponował niebanalnym poczuciem humoru. Nie inaczej było podczas uroczystości w Newport. - Jezu, jak tu jest gorąco. Prawie jak w Rosji - zażartował w pewnym momencie, po chwili dodając: - Chciałbym podziękować działaczom ATP, że przestali mi dawać kary za łamanie rakiet i rzucanie nimi. W przeciwnym wypadku pewnie zostałbym sponsorem tych rozgrywek.

Z kolei Justine Henin czarowała swoją grą miłośników tenisa w pierwszej dekadzie XXI wieku. Belgijka przez 117 tygodni zajmowała pierwsze miejsce w rankingu WTA, w tym trzykrotnie kończyła sezon jako liderka (lata 2003 i 2006-07). Zdobyła siedem tytułów wielkoszlemowych (czterokrotnie wygrała Rolanda Garrosa, dwa razy Australian Open i raz US Open) oraz wywalczyła złoty medal w igrzyskach olimpijskich w 2014 roku.

ZOBACZ WIDEO Żygadło: Nie wiemy, w którym miejscu jesteśmy (źródło TVP)

{"id":"","title":""}

W uroczystości uczestniczyła także Amelie Mauresmo, która do Tenisowej Galerii Sław została przyjęta w ubiegłym roku, ale wówczas nie mogła pojawić się w Newport, ponieważ była w ciąży.

Do Tenisowej Galerii Sław zostali również pośmiertnie przyjęci tenisiści, którzy odnosili wielkie sukcesy w erze amatorskiej - Yvon Petra, pierwszy powojenny mistrz Wimbledonu (1946 rok), oraz Margaret Scriven, która dwukrotnie wygrała Rolanda Garrosa (sezony 1933-34).

Źródło artykułu: