WTA Florianopolis: udane otwarcie Jeleny Janković, Teliana Pereira nie obroni tytułu

Serbka Jelena Janković pokonała 7:5, 6:4 Rosjankę Walerię Sołowiową i awansowała do II rundy turnieju WTA International rozgrywanego na kortach twardych we Florianopolis. Odpadła Brazylijka Teliana Pereira, triumfatorka imprezy z ubiegłego roku.

PAP/EPA / Eugene Garcia

Dla kilku zawodniczek Brasil Tennis Cup to ostatnia próba przed turniejem olimpijskim, który w dniach 6-14 sierpnia odbędzie się w Rio de Janeiro. We Florianopolis występują Serbka Jelena Janković, Łotyszka Jelena Ostapenko, Rumunka Irina-Camelia Begu, Portorykanka Monica Puig i Węgierka Timea Babos. Wszystkie te tenisistki awansowały do II rundy.

Jelena Janković (WTA 29) pokonała 7:5, 6:4 Walerię Sołowiową (WTA 260). W trwającym godzinę i 40 minut spotkaniu Serbka cztery razy oddała własne podanie, a sama wykorzystała sześć z 11 break pointów. Była liderka rankingu na występ we Florianopolis zdecydowała się kilkadziesiąt godzin przed ostatecznym zamknięciem zgłoszeń. Skorzystała z dzikiej karty i znalazła się na szczycie drabinki. To jej pierwszy start w tej imprezie. Kolejną rywalką Janković będzie Rumunka Ana Bogdan (WTA 127), która pokonała 6:2, 6:4 Bułgarkę Aleksandrinę Najdenową (WTA 276).

Irina-Camelia Begu (WTA 31) pokonała 3:6, 6:3, 6:4 reprezentantkę gospodarzy Laurę Pigossi (WTA 384) po równo dwóch godzinach walki. Rumunka wróciła ze stanu 3:6, 0:2. W całym meczu zaserwowała 10 asów i wykorzystała pięć z dziewięciu break pointów. W II rundzie 25-latka z Bukaresztu zmierzy się z inną Brazylijką Paulą Cristiną Goncalves (WTA 177), która wygrała 6:3, 6:1 z Argentynką Martiną Capurro Tabordą (WTA 699).

Monica Puig (WTA 37) oddała pięć gemów Rosjance Anastazji Piwowarowej (WTA 191). W ciągu 69 minut Portorykanka wykorzystała cztery z pięciu break pointów. Kolejną jej przeciwniczką będzie Ukrainka Olga Sawczuk (WTA 232), która od stanu 5:7, 4:5 zdobyła dziewięć gemów z rzędu i pokonała 5:7, 7:5, 6:0 Brazylijkę Beatriz Haddad Maię (WTA 343).

Jelena Ostapenko (WTA 41) pokonała 6:4, 6:4 Ukrainkę Nadię Kiczenok (WTA 419). W II secie Łotyszka wróciła z 0:2. W trwającym 78 minut meczu 19-latka z Rygi popełniła siedem podwójnych błędów, ale też zaserwowała tyle samo asów. Zdobyła 24 z 29 punktów przy swoim pierwszym podaniu i zamieniła na przełamanie cztery z pięciu okazji. O ćwierćfinał zmierzy się z Cataliną Pellą (WTA 197), która wygrała 7:5, 6:7(5), 6:4 z Meksykanką Renatą Zarazuą (WTA 364) po dwóch godzinach i 30 minutach walki. Argentynka miała 22 break pointy i wykorzystała osiem z nich.

Timea Babos (WTA 44) wygrała 6:7(3), 6:3, 6:2 z Nadią Podoroską (WTA 237). Węgierka zdobyła 32 z 45 punktów przy swoim pierwszym podaniu i przełamała rywalkę sześć razy. W II rundzie spotka się z Francuzką Alize Lim (WTA 201), która pokonała 6:3, 6:4 Hiszpankę Laurę Pous (WTA 242).

Do II rundy awansowała również Nao Hibino (WTA 84), która oddała trzy gemy Brytyjce Emily Webley-Smith (WTA 539). Tytułu nie obroni Teliana Pereira (WTA 135), która przegrała 3:6, 2:6 z Ludmiłą Kiczenok (WTA 363). Reprezentantka gospodarzy miała trzy break pointy, ale nie udało się jej odebrać podania Ukraince. W ubiegłym roku Brazylijka w finale pokonała w trzech setach Niemkę Annikę Beck.

Brazil Tennis Cup, Florianopolis (Brazylia)

Ludmiła Kiczenok (Ukraina, LL) - Teliana Pereira (Brazylia, 9) 6:3, 6:2
Paula Cristina Goncalves (Brazylia) - Martina Capurro Taborda (Argentyna, LL) 6:3, 6:1
Olga Sawczuk (Ukraina) - Beatriz Haddad Maia (Brazylia, WC) 5:7, 7:5, 6:0
Ana Bogdan (Rumunia) - Aleksandrina Najdenowa (Bułgaria) 6:2, 6:4
Alize Lim (Francja) - Laura Pous (Hiszpania) 6:3, 6:4
Catalina Pella (Argentyna) - Renata Zarazua (Meksyk, Q) 7:5, 6:7(5), 6:4
Tereza Martincova (Czechy) - Reka-Luca Jani (Węgry, Q) 6:3, 6:2
Montserrat Gonzalez (Paragwaj, Q) - Gabriela Ce (Brazylia) 6:1, 6:4