US Open: Del Potro wrócił do miejsca chwały, pięciogodzinna bitwa Lorenziego z Simonem

Juan Martin del Potro w trzech setach pokonał Steve'a Johnsona w meczu II rundy wielkoszlemowego US Open 2016. Do 1/16 finału awansowali też Stan Wawrinka, Grigor Dimitrow, David Ferrer i Paolo Lorenzi.

Marcin Motyka
PAP/EPA / JASON SZENES

W 2009 roku na korcie centralnym kompleksu Flushing Meadows Juan Martin del Potro osiągnął największy sukces w karierze, wygrywając US Open. W czwartek znów dostąpił zaszczytu gry na największej tenisowej arenie świata, i to w sesji nocnej. I spisał się znakomicie. Pokonał 7:6(5), 6:3, 6:2 rozstawionego z numerem 19. Steve'a Johnsona, najlepszego tenisistę USA. - Starałem się grać tak, jak w 2009 roku, ale nie jest łatwe, bo jestem coraz starszy - przyznał z uśmiechem tenisista z Tandil, dla którego był to pierwszy mecz na Arthur Ashe Stadium od 2013 roku, kiedy to przegrał z Lleytonem Hewittem.

Rywalem Del Potro w III rundzie będzie dwukrotny półfinalista nowojorskiego turnieju David Ferrer, z którym mierzył się do tej pory dziewięciokrotnie, wygrywając trzy razy. W czwartek Hiszpan ograł 6:0, 4:6, 5:7, 6:1, 6:4 Fabio Fogniniego i tym samym podwyższył na 10-0 bilans bezpośrednich konfrontacji z Włochem. Pojedynek dobiegł końca 53 minuty po północy czasu lokalnego.

Stan Wawrinka wygrał drugi mecz bez straty seta. W czwartym dniu turnieju zwyciężył 6:1, 7:6(4), 7:5 kwalifikanta Alessandro Giannessiego. W ciągu 148 minut gry Szwajcar zaserwował pięć asów, posłał 57 uderzeń kończących, popełnił 39 niewymuszonych błędów i uzyskał cztery przełamania. Kolejnym przeciwnikiem Wawrinki będzie Daniel Evans, który sprawił niespodziankę, eliminując Alexandra Zvereva, turniejową "27".

Mimo kontuzji biodra pewnie w 1/16 finału zameldował się Nick Kyrgios. Oznaczony numerem 14. Australijczyk pokonał 7:5, 6:4, 6:4 Horacio Zeballosa, serwując 27 asów, ani razu nie dając się przełamać i wykorzystując trzy z 12 break pointów. O awans do IV rundy Kyrgios powalczy z Ilją Marczenką. Ukrainiec okazał się lepszy od Damira Dzumhura.

Grigor Dimitrow pokazał siłę charakteru i świetne przygotowanie fizyczne. W pojedynku z Jeremym Chardym Bułgar przegrywał już 1-2 w setach, ale lepiej wytrzymał trudy spotkania i zwyciężył 4:6, 6:4, 3:6, 6:4, 6:2. Następnym rywalem Dimitrowa będzie Joao Sousa. Portugalczyk wyeliminował Feliciano Lopeza, rozstawionego z numerem 16.

Na korcie numer 11 nieprawdopodobną pięciosetową batalię stoczyli Paolo Lorenzi i Gilles Simon. Ostatecznie Włoch niespodziewanie triumfował 3:6, 6:2, 6:2, 6:7(1), 7:6(3), a cały mecz trwał aż cztery godziny i 54 minuty. 34-letni rzymianin w pierwszym w karierze występie w III rundzie imprezy Wielkiego Szlema stanie naprzeciw Andy'ego Murraya, mistrza US Open 2012.

Pierwszy raz w karierze do 1/16 finału turnieju wielkoszlemowego awansował także Jared Donaldson, który w czwartek wygrał 7:5, 6:3, 6:3 z Viktorem Troickim. 19-letni Amerykanin zmierzy się teraz ze starszym o 18 lat Ivo Karloviciem. Chorwat w 1/32 finału wyeliminował innego reprezentanta gospodarzy, Donalda Younga.

US Open, Nowy Jork (USA)
Wielki Szlem, kort twardy, pula nagród w singlu mężczyzn 18,162 mln dolarów
czwartek, 1 września

II runda gry pojedynczej:

Stan Wawrinka (Szwajcaria, 3) - Alessandro Giannessi (Włochy, Q) 6:1, 7:6(4), 7:5
David Ferrer (Hiszpania, 11) - Fabio Fognini (Włochy) 6:0, 4:6, 5:7, 6:1, 6:4
Nick Kyrgios (Australia, 14) - Horacio Zeballos (Argentyna) 7:5, 6:4, 6:4
Ivo Karlović (Chorwacja, 21) - Donald Young (USA) 6:4, 7:6(4), 6:4
Grigor Dimitrow (Bułgaria, 22) - Jeremy Chardy (Francja) 4:6, 6:4, 3:6, 6:4, 6:2
Joao Sousa (Portugalia) - Feliciano Lopez (Hiszpania, 16) 6:2, 6:4, 1:6, 7:5
Juan Martin del Potro (Argentyna, WC) - Steve Johnson (USA, 19) 7:6(5), 6:3, 6:2
Daniel Evans (Wielka Brytania) - Aleksander Zverev (Niemcy, 27) 6:4, 6:4, 5:7, 6:2
Paolo Lorenzi (Włochy) - Gilles Simon (Francja, 30) 3:6, 6:2, 6:2, 6:7(1), 7:6(3)
Ilja Marczenko (Ukraina) - Damir Dzumhur (Bośnia i Hercegowina) 6:2, 6:4, 6:3
Jared Donaldson (USA, Q) - Viktor Troicki (Serbia) 7:5, 6:3, 6:3

Program i wyniki turnieju mężczyzn

FORMULA 1 GRAN PREMIO D’ITALIA 2016 tylko w Eleven Sports! Treningi, kwalifikacje i wyścig możesz obejrzeć w ten weekend online na elevensports.pl. Eleven Sports znajdziesz również w ofertach największych operatorów – takich jak Cyfrowy Polsat, nc+, UPC, Vectra, Multimedia, INEA czy TOYA.