Finały ATP World Tour: trzech chętnych, a miejsca dwa. Murray, Wawrinka i Nishikori powalczą o półfinał

W piątek zostaną wyłonieni ostatni półfinaliści w rozgrywanych na korcie twardym w hali w Londynie Finałach ATP World Tour. W Grupie A o dwa wolne miejsca w 1/2 finału powalczy trzech tenisistów - Andy Murray, Stan Wawrinka i Kei Nishikori.

Marcin Motyka
PAP/EPA / WILL OLIVER

Singlowe zmagania w szóstym dniu Finałów ATP World Tour 2016 rozpoczną się o godz. 15:00 czasu polskiego. Jako pierwsi na korcie w hali O2 Arena zaprezentują się najwyżej rozstawiony Andy Murray i oznaczony numerem trzecim Stan Wawrinka.

Murray w tegorocznym Masters nie zaznał jeszcze smaku porażki, ale wciąż nie jest pewny miejsca w 1/2 finału. Na początek pokonał 6:3, 6:2 Marina Cilicia, a w drugiej kolejce wygrał 6:7(9), 6:4, 6:4 z Keiem Nishikorim. Pojedynek z Japończykiem trwał aż trzy godziny i 20 minut, co czyni go najdłuższym w siedmioletniej historii londyńskiego Masters. - Mecz z Keiem był bardzo trudny. Mam nadzieję, że zdołam się w pełni zregenerować na pojedynek ze Stanem - powiedział Szkot, który w siedmiu występach w Finałach ATP World Tour tylko trzykrotnie przechodził fazę grupową.

Wawrinka tymczasem turniej w Londynie rozpoczął od gładkiej (2:6, 3:6) porażki z Nishikorim. Jednak w kolejnym meczu zatarł złe wrażenie i po dwóch tie brekach okazał się lepszy od Cilicia. Tym samym zachował nadzieję na awans do 1/2 finału. - Wiem, że aby awansować do półfinału, muszę wygrać. I tylko to mnie interesuje. W Londynie czuję się wspaniale i chciałbym tu zostać. Ale, by tak się stało, muszę w piątek pokazać swój najlepszy tenis i pokonać lidera rankingu - ocenił tenisista z Lozanny.

Murray i Wawrinka zmierzą się po raz 17. Bilans ich konfrontacji jest nieznacznie korzystniejszy dla Szkota, który zwyciężał dziewięciokrotnie, ale w zeszłorocznych Finałach ATP World Tour to Wawrinka wygrał i tym samym wyeliminował tenisistę z Dunblane z dalszej rywalizacji. W piątek może dojść do powtórki z historii.

2016 Roland Garros półfinał Murray 6:4, 6:2, 4:6, 6:2

W sesji wieczornej, nie wcześniej niż o godz. 21:00 czasu polskiego, zostanie rozegrany pojedynek rozstawionego z numerem piątym Keia Nishikoriego z Marinem Ciliciem, turniejową "siódemką".

Nishikori grę w Masters rozpoczął od łatwego zwycięstwa z Wawrinką, a w drugiej kolejce przegrał morderczy bój z Murrayem. - Po przegranym meczu nigdy nie czuję się dobrze. Jestem rozczarowany, bo byłem blisko. Ale wiem, że stać mnie na awans do półfinału i będę o niego walczył - mówił po środowym meczu Japończyk.

Cilić natomiast po dwóch porażkach nie ma już szans na kwalifikację do 1/2 finału. Chorwat, który z Nishikorim ma bilans 5-7, będzie walczył o punkty, premię finansową i o pierwsze w karierze zwycięstwo w Masters. W 2014 roku udział w Finałach ATP World Tour zakończył bowiem z trzema porażkami w grupie.

2016 Bazylea finał Cilić 6:1, 7:6(5)

Możliwe scenariusze w Grupie A: Przed ostatnią kolejką w Grupie im. Johna McEnroe'a tylko Cilić nie ma szans na półfinał. O dwa miejsca premiowane kwalifikacją do 1/2 finału będą walczyć Murray, Wawrinka i Nishikori. W najlepszym położeniu jest Brytyjczyk, który nawet w przypadku porażki może uzyskać awans do najlepszej "czwórki". Szwajcar natomiast w piątek musi zwyciężyć.

Cilić w dwóch setach Cilić w trzech setach Nishikori w dwóch setach Nishikori w trzech setach
Murray w dwóch setach Murray i Nishikori Murray i Nishikori Murray i Nishikori Murray i Nishikori
Murray w trzech setach Murray i Nishikori Murray i Nishikori Murray i Nishikori Murray i Nishikori
Wawrinka w dwóch setach Wawrinka i Murray Wawrinka i Murray Nishikori i Wawrinka Wawrinka i Nishikori
Wawrinka w trzech setach Wawrinka i Murray Wawrinka i Murray Nishikori i Murray Murray i Nishikori

Gry w szóstym dniu turnieju tradycyjnie zainaugurują debliści. O godz. 13:00 czasu polskiego niemający już szans na wyjście z Grupy A Pierre-Hugues Herbert i Nicolas Mahut zagrają z pewnymi kwalifikacji do półfinału, i to z pierwszego miejsca, Henrim Kontinenem i Johnem Peersem. Ale to nie oznacza, że Francuzi nie mają o co walczyć. Jeśli wygrają, przedłużą swoje nadzieje na zakończeniu sezonu 2016 jako liderzy deblowego rankingu ATP. Jeżeli przegrają, nową "jedynką" zostaną Jamie Murray i Bruno Soares.

Wieczorem, o godz. 18:45 czasu polskiego, zostanie rozegrany mecz o awans w Grupie A. Feliciano Lopez i Marc Lopez zagrają z duetem Raven Klaasen i Rajeev Ram. Obie pary mają w dorobku po jednym zwycięstwie oraz jednej porażce i zmierzą się w bezpośrednim boju o półfinał.