Puchar Davisa: pierwszy punkt dla Chorwacji. Federico Delbonis zaskoczył Marina Cilicia

Już w pierwszym pojedynku finału rozgrywek Pucharu Davisa 2016 doszło do pięciosetowego starcia. Najlepszy chorwacki tenisista Marin Cilić pokonał jednak Argentyńczyka Federico Delbonisa 6:3, 7:5, 3:6, 1:6, 6:2.

Rafał Smoliński
PAP/EPA / ANTONIO BAT

Notowany obecnie na szóstym miejscu w rankingu ATP Marin Cilić po raz trzeci zmierzył się z Federico Delbonisem (ATP 42) na zawodowych kortach. W 2012 roku w Hamburgu i w 2016 roku w Genewie z łatwością poradził sobie z pochodzącym z Azul tenisistą. Rozgrywki Pucharu Davisa mają jednak to do siebie, że wyzwalają u zawodników dodatkową energię, wszak walczą nie tylko dla własnej chwały, ale i kraju.

Kiedy po dwóch setach Argentyńczyk schodził na przerwę toaletową, niewielu wierzyło w jego zwycięstwo. Przegrywał bowiem 0:2, co było skutkiem wykorzystania szans przez doświadczonego Chorwata. Mistrz US Open 2014 przełamał jego serwis w czwartym gemie premierowej odsłony oraz w 11. gemie drugiej partii. Nie grał wówczas źle, ale w kluczowych momentach popełnił parę prostych błędów, a do tego rywal uruchomił return.

Miał rację kapitan Daniel Orsanic, że w ten weekend zobaczymy kilka ciekawych pojedynków. Po powrocie z przerwy toaletowej jego podopieczny szybko się odrodził i już w drugim gemie trzeciego seta uzyskał pierwsze przełamanie. Cilić odrobił jeszcze stratę, ale z czasem coraz większą przewagę miał Delbonis. Chorwat wyraźnie stanął: słabo serwował i kiepsko poruszał się po korcie. W trzeciej i czwartej odsłonie wywalczył w sumie tylko cztery gemy i wielka sensacja wisiała w powietrzu.

Cilić nie mógł dopuścić do powtórki z Wimbledonu, kiedy wypuścił z rąk wygraną z Rogerem Federerem. Tym razem to on skorzystał z przerwy toaletowej i po powrocie na kort wyraźnie powrócił do lepszej dyspozycji. Serwis znów funkcjonował poprawnie, a prawdziwą bronią lidera gospodarzy stał się return. Szybkie przełamanie ustawiło przebieg piątego seta. Po ponad trzech godzinach i 30 minutach Chorwat zwyciężył 6:3, 7:5, 3:6, 1:6, 6:2.

Atmosfera w Arena Zagreb jest niesamowita. Obie drużyny mogą liczyć na wspaniały doping swoich kibiców, choć parę razy sędzia musiał uspokajać fanów, gdyż przeszkadzali w grze. Na trybunach największą furorę robi Diego Maradona, który oprócz trzymania kciuków za swoich rodaków, z chęcią pozował do zdjęć.

Po pierwszym dniu stan rywalizacji jest remisowy, bowiem w drugim meczu Juan Martin del Potro pokonał Ivo Karlovicia 6:4, 6:7(6), 6:3, 7:5.

Chorwacja - Argentyna 1:1, Arena Zagreb, Zagrzeb (Chorwacja)