WTA Doha: pierwszy półfinał Moniki Puig od czasu igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro

Portorykanka Monica Puig pokonała 4:6, 7:5, 6:4 Rosjankę Darię Kasatkinę i awansowała do półfinału turnieju WTA w Dosze.

PAP/EPA / FILIP SINGER

Monica Puig (WTA 47) długo musiała czekać na awans do półfinału. W sierpniu w Rio de Janeiro zdobyła złoty medal olimpijskich. W ośmiu kolejnych turniejach pięć razy odpadła w I rundzie. Przełamała się w Dosze, gdzie w ćwierćfinale pokonała 4:6, 7:5, 6:4 Darię Kasatkinę (WTA 32). W trzecim secie Portorykanka wróciła ze stanu 2:4 i 15-40.

W trwającym dwie godziny i 42 minuty meczu Puig pięć razy oddała podanie, a sama wykorzystała sześć z 19 break pointów. Portorykanka posłała 43 kończące uderzenia i popełniła 40 niewymuszonych błędów. Kasatkinie naliczono 19 piłek wygranych bezpośrednio i 23 pomyłki. Było to drugie spotkanie obu tenisistek. W ubiegłym roku w Indian Wells lepsza była Rosjanka, która zwyciężyła 6:4, 3:6, 7:6(2).

- W Indian Wells miałam piłki meczowe i przegrałam, ale przeciwko niej zawsze jest trudno. [Kasatkina] jest świetną tenisistką i to był dobry mecz. Uwielbiam taką walkę - powiedziała Puig, która w półfinale zmierzy się z Karoliną Woźniacką (WTA 18), która pokonała 7:5, 6:1 Lauren Davis (WTA 55).

Dunka prowadziła 3:0, ale Amerykanka z 2:4 mogła wyjść na 6:4. Jednak była liderka rankingu w 10. gemie obroniła dwie piłki setowe. W drugiej partii było mnóstwo gry na przewagi, ale najważniejsze punkty padły łupem Woźniackiej. W trwającym godzinę i 59 minut spotkaniu Davis popełniła sześć podwójnych błędów.

Karolina Pliskova (WTA 3) rozbiła 6:2, 6:0 Shuai Zhang (WTA 31). W ciągu 54 minut Czeszka zaserwowała osiem asów i wykorzystała wszystkie pięć break pointów. Półfinałowa rywalka finalistki US Open 2016 to Dominika Cibulkova (WTA 5), z którą przegrała trzy wcześniejsze mecze.