WTA Miami: awans Simony Halep po fascynującym widowisku, Venus Williams rywalką Andżeliki Kerber w ćwierćfinale

Rumunka Simona Halep obroniła piłkę meczową i pokonała 4:6, 7:5, 6:2 Australijkę Samanthę Stosur w IV rundzie turnieju WTA Premier Mandatory w Miami.
PAP/EPA / ERIK S. LESSER

Simona Halep (WTA 5) i Samantha Stosur (WTA 19) stoczyły fascynującą batalię. Szczególnie dwa pierwsze sety obfitowały w znakomite wymiany ze zmianami kierunków i rotacji, w dużą liczbę kończących uderzeń. Grająca najlepszy tenis od wielu miesięcy Australijka prowadziła 6:4, 5:2. Nie była jednak w stanie zamknąć meczu, bo bardzo wysoko poprzeczkę zawiesiła jej Rumunka. Finalistka Rolanda Garrosa 2014 obroniła piłkę meczową w 10. gemie II seta i zwyciężyła 4:6, 7:5, 6:2.

W trwającym dwie godziny i 10 minut meczu było 12 przełamań, z czego siedem na korzyść Halep. Rumunka wyszła na prowadzenie 5-4 w bilansie meczów ze Stosur. Była wiceliderka rankingu osiągnęła drugi ćwierćfinał w sezonie (po Petersburgu) i trzeci w karierze w Miami (2015, 2016).

Kolejną rywalką Halep będzie Johanna Konta (WTA 72), która wygrała 7:5, 6:1 z Larą Arruabarreną (WTA 72). Brytyjka zaserwowała pięć asów, obroniła trzy z czterech break pointów i wykorzystała wszystkie cztery okazje na przełamanie rywalki. Naliczono jej 31 kończących uderzeń i 20 niewymuszonych błędów. Hiszpanka miała 11 piłek wygranych bezpośrednio i siedem pomyłek.

Venus Williams (WTA 12) pokonała 6:3, 7:6(4) Swietłanę Kuzniecową (WTA 7). Amerykanka obroniła dwie piłki setowe w 12. gemie II partii, a w tie breaku wróciła z 1-4. Była liderka rankingu posłała 27 kończących uderzeń i popełniła 31 niewymuszonych błędów. Rosjance zanotowano 15 piłek wygranych bezpośrednio i 20 pomyłek. Williams wyrównała na 5-5 bilans meczów z Kuzniecową i osiągnęła trzeci ćwierćfinał w 2017 roku (po Australian Open i Indian Wells). Kolejną rywalką Amerykanki będzie Andżeliką Kerber, z którą wygrała tylko dwa z sześciu dotychczasowych spotkań.

Mirjana Lucić-Baroni (WTA 29) zwyciężyła 7:5, 6:4 z Bethanie Mattek-Sands (WTA 158). Chorwatka popełniła dziewięć podwójnych błędów i cztery razy oddała podanie, ale sama zamieniła na przełamanie sześć z 12 okazji. Amerykanka nie wykorzystała prowadzenia 3:1 w pierwszym i 4:2 w drugim secie. O trzeci półfinał w 2017 roku, po Australian Open i Acapulco, Lucić-Baroni zmierzy się z Karoliną Pliskovą (WTA 3), z którą ma bilans meczów 3-3. W styczniu w Melbourne Chorwatka pokonała Czeszkę w ćwierćfinale.