WTA Madryt: Madison Keys za burtą, niełatwe otwarcie Karoliny Pliskovej

Amerykanka Madison Keys przegrała 4:6, 6:4, 4:6 z Japonką Misaki Doi w I rundzie turnieju WTA Premier Mandatory na kortach ziemnych w Madrycie.

PAP/EPA / LARRY W. SMITH

Madison Keys (WTA 10) sezon rozpoczęła z opóźnieniem, bo pauzowała po operacji lewego nadgarstka. Amerykanka opuściła Australian Open, a do rozgrywek przystąpiła w marcu w Indian Wells i doszła do IV rundy. W sobotę rozegrała siódmy mecz w tym roku. Półfinalistka Australian Open 2015 uległa 4:6, 6:4, 4:6 Misaki Doi (WTA 52).

W trwającym dwie godziny i pięć minut meczu Keys zaserwowała siedem asów, ale też popełniła 11 podwójnych błędów. Wykorzystała pięć z ośmiu break pointów, a sama sześć razy oddała podanie. Naliczono jej 41 kończących uderzeń i 40 niewymuszonych błędów. Doi miała 17 piłek wygranych bezpośrednio i 32 pomyłki. Japonka przerwała serię pięciu z rzędu porażek na zawodowych kortach i odniosła pierwsze w karierze zwycięstwo nad tenisistką z Top 10 rankingu (bilans 1-13).

Problemy miała Karolina Pliskova (WTA 3), ale awansowała do II rundy. Czeszka pokonała 7:6(5), 2:6, 6:2 Łesię Curenko (WTA 44). W I secie finalistka US Open 2016 prowadziła 5:2, ale była górą dopiero w tie breaku, w którym wróciła z 2-4. Na otwarcie II partii zaliczyła przełamanie, ale następnie przegrała cztery gemy z rzędu i nie udało się jej ruszyć w pogoń. W decydującej odsłonie Curenko z 0:2 wyrównała na 2:2, jednak do końca meczu zdobyła jeszcze tylko pięć punktów.

W trwającym dwie godziny i dziewięć minut spotkaniu Pliskova zaserwowała pięć asów, a Curenko popełniła osiem podwójnych błędów. Czeszka posłała 27 kończących uderzeń i zanotowano jej 31 pomyłek. Ukrainka miała 25 piłek wygranych bezpośrednio i zrobiła 24 niewymuszone błędy.

Kolejną rywalką Pliskovej będzie Anastasija Sevastova (WTA 24), która wygrała 6:2, 6:4 z Shuai Zhang (WTA 31). W ciągu 59 minut Łotyszka wykorzystała siedem z 14 break pointów i zdobyła 57 z 98 rozegranych punktów. Dwa lata temu w Moskwie udało się jej pokonać Pliskovą. W ubiegłym sezonie w Nottingham lepsza była Czeszka.

Półfinalistka Rolanda Garrosa 2016 Kiki Bertens (WTA 21) pokonała 6:1, 7:6(4) Jekaterinę Makarową (WTA 41). W trwającym 91 minut meczu Holenderka obroniła sześć z ośmiu break pointów, a sama zamieniła na przełamanie wszystkie cztery okazje. Przy swoim pierwszym podaniu zdobyła 36 z 45 punktów.

Roberta Vinci (WTA 36) wygrała 6:1, 1:6, 6:1 z Darią Kasatkiną (WTA 28). Włoszka posłała 31 kończących uderzeń i popełniła 30 niewymuszonych błędów. Rosjance zanotowano 11 piłek wygranych bezpośrednio i 22 pomyłki. Alison Riske (WTA 40) wróciła z 1:4 w II secie i pokonała 6:2, 6:4 Viktoriję Golubić (WTA 55). Amerykanka obroniła cztery z pięciu break pointów.