ATP Madryt: trzygodzinna batalia Rafaela Nadala z Fabio Fogninim. Nick Kyrgios kolejnym rywalem Hiszpana

Rafael Nadal po trzygodzinnej walce pokonał w trzech setach Fabio Fogniniego w II rundzie rozgrywanego na kortach ziemnych turnieju ATP World Tour Masters 1000 w Madrycie. O ćwierćfinał Hiszpan powalczy z Nickiem Kyrgiosem.

Marcin Motyka
PAP/EPA / FERNANDO VILLAR

Dwa turniejowe triumfy (Monte Carlo i Barcelonie). Dziesięć z rzędu wygranych meczów, w tym dziewięć bez straty seta. Nic dziwnego, że do występu w Madrycie Rafael Nadal podchodzi z dużym optymizmem. Umiarkowanym, bo dopadła go infekcja ucha i z tego powodu poprosił o przełożenie inauguracyjnego spotkania na środę.

Nadal nie był również zadowolony z losowania. W II rundzie trafił na Fabio Fogniniego. Włoch to tenisista nieobliczalny, który kiedy ma swój dzień, potrafi pokonać każdego. Rafa przekonał się o tym trzykrotnie w 2015 roku. Tym samym Fognini stał się trzecim tenisistą w historii (po Rogerze Federerze i Novaku Djokoviciu), który w jednym sezonie wygrał trzy mecze z Majorkaninem.

- To z pewnością nie jest wymarzony rywal na otwarcie turnieju - powiedział Nadal przed meczem. I były to prorocze słowa. W pierwszej partii środowego pojedynku to bowiem Fognini nadawał ton grze. Jednak nie wykorzystał swojej szansy. Choć prowadził 5:3 i miał piłkę setową, przegrał w tie breaku (3-7).

W drugim secie Włoch już nie zaprzepaścił swojej okazji, wygrywając 6:3. Nadal grał przeciętnie. Popełniał wiele prostych błędach, a w wymianach nie dominował. Ale, na co liczył, miał za sobą wsparcie publiczności.- Publiczność w Hiszpanii jest fantastyczna. W przeszłości wiele razy pomagała mi wygrywać mecze - mówił. I tym razem także miejscowi fani także pomogli swojemu idolowi, nie tylko gorąco dopingując, ale także robiąc wszystko, by dekoncentrować Fogniniego, który znany jest z agresywnych zachowań.

Presję publiczności Fognini wytrzymywał, choć kilkukrotnie rzucał rakietą o kort. Pękł jednak w decydującym momencie. W trzecim secie przy prowadzeniu Nadala 5:4 Włoch serwował, aby nie przegrać meczu. Nie udało mu się. Stracił podanie i musiał pogodzić się z porażką. Dziewiątą z Nadalem w 12. konfrontacji.

Pojedynek trwał aż dwie godziny i 57 minut. W tym czasie Nadal zaserwował pięć asów, czterokrotnie został przełamany, wykorzystał cztery z 11 break pointów, posłał 26 zagrań kończących i popełnił 37 niewymuszonych błędów. Fogniniemu natomiast zapisano trzy asy, 48 winnerów i 47 pomyłek własnych.

Nadal, czterokrotny mistrz Mutua Madrid Open, w III rundzie zmierzy się z Nickiem Kyrgiosem, z którym ma bilans 1-1. 22-letni Australijczyk, jeden z czołowych tenisistów młodego pokolenia, w środę w zaledwie 58 minut wyeliminował Ryana Harrisona.

Z kolei rywalem broniącego tytułu Novaka Djokovicia w 1/8 finału został Feliciano Lopez. Madrytczyk pokonał 6:3, 3:6, 7:6(3) Gillesa Simona. Do kolejnej fazy turnieju awansowali także Tomas Berdych i Pablo Cuevas. Czech wygrał z Robinem Haase, a Urugwajczyk okazał się lepszy od Nicolasa Mahuta.