WTA Rzym: awans Marii Szarapowej, Rosjanka znów zagra z Mirjaną Lucić-Baroni

Rosjanka Maria Szarapowa pokonała 6:4, 6:2 Amerykankę Christinę McHale i awansowała do II rundy turnieju WTA Premier 5 rozgrywanego na kortach ziemnych w Rzymie.
PAP/EPA / ETTORE FERRARI

Maria Szarapowa (WTA 211) to trzykrotna mistrzyni rzymskiej imprezy (2011, 2012, 2015). W ubiegłym roku nie mogła zagrać w stolicy Włoch, bo odbywała karę zawieszenia za doping. W poniedziałek Rosjanka dosyć pewnie pokonała Christinę McHale (WTA 58), choć w I secie,  w którym przegrywała 1:3, jej tenis był trochę szarpany. Jednak Amerykanka miała duże problemy z serwisem, popełniała mnóstwo błędów i udało się jej zdobyć tylko sześć gemów.

W ciągu 95 minut McHale zrobiła siedem podwójnych błędów. Jednym z nich zakończyła mecz. Amerykanka zdobyła tylko dziewięć z 30 punktów przy swoim drugim podaniu. Naliczono jej siedem kończących uderzeń i 25 niewymuszonych błędów. Szarapowa miała 21 piłek wygranych bezpośrednio i 22 pomyłki. Rosjanka cztery razy oddała podanie, a sama wykorzystała siedem z 14 break pointów.

Szarapowa i McHale po raz drugi spotkały się w Rzymie. W 2012 roku Rosjanka zwyciężyła 7:5, 7:5. W poniedziałek była wiceliderka rankingu podwyższyła na 5-0 bilans meczów z Amerykanką. Kolejną jej rywalką będzie Mirjana Lucić-Baroni (WTA 22), która pokonała 7:5, 4:6, 6:3 Lucie Safarovą (WTA 38). W I secie Czeszka nie wykorzystała prowadzenia 5:1. W III partii Chorwatka od 2:3 zdobyła cztery gemy z rzędu.

Lucić-Baroni odniosła pierwsze zwycięstwo nad Safarovą. Było to piąte spotkanie tych tenisistek. Chorwatka w drugim kolejnym turnieju zmierzy się z Szarapową. W Madrycie Rosjanka wygrała 4:6, 6:4, 6:0.

Julia Putincewa (WTA 29) pokonała 6:2, 7:5 Monikę Puig (WTA 40). W II secie mistrzyni olimpijska z 2:5 wyrównała na 5:5 po obronie dwóch piłek meczowych. Jednak w 12. gemie od 40-15 straciła cztery punkty i pożegnała się z turniejem. W ciągu godziny i 40 minut Portorykanka popełniła siedem podwójnych błędów i zdobyła tylko siedem z 24 punktów przy swoim drugim podaniu. Kolejną rywalką Kazaszki będzie Johanna Konta.

Laura Siegemund (WTA 32) wygrała 6:2, 6:4 z Naomi Osaką (WTA 49). Niemka obroniła dwa z trzech break pointów, a sama zamieniła na przełamanie cztery z sześciu szans. W II rundzie zagra z Simoną Halep, którą dwa razy pokonała w Stuttgarcie (2016, 2017).

Katerina Siniakova (WTA 37) pokonała 5:7, 6:3, 7:6(6) Shuai Zhang (WTA 31). W III secie Chinka z 1:4 wyszła na 6:5 z przewagą przełamania. Oddała podanie do 15, a w tie breaku prowadziła 5-4, ale nie udało się jej uzyskać piłki meczowej. Kolejną rywalką Czeszki będzie Swietłana Kuzniecowa, z którą dwa razy przegrała w 2015 roku (Indian Wells, Moskwa).

Bardzo nieszczęśliwie udział w turnieju zakończyła Daria Kasatkina (WTA 26). Rosjanka wygrała 6:4 I seta z Barborą Strycovą (WTA 21), ale w II partii skręciła kostkę i skreczowała.

Internazionali BNL d'Italia, Rzym (Włochy)