WTA Rzym: Garbine Muguruza kontra Venus Williams w ćwierćfinale, awans Kiki Bertens

Hiszpanka Garbine Muguruza pokonała 7:5, 6:4 Niemkę Julię Goerges i awansowała do ćwierćfinału turnieju WTA Premier 5 w Rzymie.

PAP/EPA / JUANJO MARTIN

W II rundzie Garbine Muguruza (WTA 7) wyeliminowała w trzech setach Jelenę Ostapenko. To było jej pierwsze zwycięstwo na korcie ziemnym od finału ubiegłorocznego Rolanda Garrosa. Pokonała wówczas Serenę Williams i zdobyła pierwszy wielkoszlemowy tytuł. W ostatnich tygodniach Hiszpanka nie była w stanie wygrać meczu w Stuttgarcie i Madrycie. Uległa Estonce Anett Kontaveit i Szwajcarce Timei Bacsinszky.

W walce o ćwierćfinał na Foro Italico w Rzymie Muguruza nie miała łatwej przeprawy z Julią Görges (WTA 45). W I secie było tylko jedno przełamanie, które Hiszpanka uzyskała na 6:5. W II partii mistrzyni Rolanda Garrosa 2016 zdobyła pięć gemów z rzędu od 1:4.

W trwającym godzinę i 47 minut spotkaniu Görges zaserwowała osiem asów, ale wykorzystała tylko jedną z czterech szans na przełamanie. Muguruza miała mniej kończących uderzeń (17-26), ale zdobyła o 10 punktów więcej niż Niemka (74-64). Była to druga konfrontacja tych tenisistek. W 2012 roku w Barcelonie w trzech setach lepsza była Görges.

Muguruza najwięcej problemów miała z serwisem, ale powoli łapie swój rytm gry. W meczu z Görges była skuteczna nie tylko z głębi kortu, ale również przy siatce imponowała skutecznością. O ćwierćfinał w Rzymie zmierzy się z Venus Williams, z którą przegrała trzy dotychczasowe mecze. Będzie to ich pierwsza konfrontacja na korcie ziemnym.

Kiki Bertens (WTA 20) pokonała 7:6(3), 6:1 Jekaterinę Makarową (WTA 43). W I partii Rosjanka z 3:5 wyszła na 6:5 po obronie piłki setowej, ale do końca meczu zdobyła jeszcze tylko jednego gema. W ciągu godziny i 49 minut Holenderka obroniła sześć z ośmiu break pointów, a sama wykorzystała cztery z 12 szans na przełamanie.

Bertens po raz drugi w tym miesiącu pokonała Makarową (w Madrycie) i podwyższyła na 3-0 bilans ich wszystkich meczów. Kolejną rywalką półfinalistki Rolanda Garrosa 2016 będzie Daria Gawriłowa, z którą zmierzy się po raz drugi w głównym cyklu. Dwa lata temu w I rundzie Australian Open lepsza była Holenderka.

Internazionali BNL d'Italia, Rzym (Włochy)