Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Dymisja zarządu PZT. To protest przeciwko działalności ministra sportu

Na dwa dni przed kolejnymi wyborami, zarząd Polskiego Związku Tenisowego podał się do dymisji, publikując oświadczenie, w którym atakuje Ministra Sportu i Turystyki, Witolda Bańkę.
Dominika Pawlik
Dominika Pawlik
WP SportoweFakty

Pod oświadczeniem zarządu Polskiego Związku Tenisowego podpisało się pięciu działaczy: aktualny prezes Jacek Muzolf, a także Jacek Durski, Jan Walków, Maciej Stańczuk i Jerzy Hertel. Zarząd złożył dymisję na znak protestu przeciwko działalności Ministra Sportu i Turystyki, Witolda Bańki.

W ostatnich miesiącach wewnątrz Polskiego Związku Tenisowego toczone były bitwy słowne pomiędzy aktualnym prezesem, a Mirosławem Skrzypczyńskim, kandydatem na to stanowisko w wyborach, które odbędą się za dwa dni. 

PZT miał problem z rozliczeniem dotacji z 2015 roku, MSiT domagało się bowiem zwrotu 250 tysięcy złotych. To właśnie w ministra uderza rezygnacja zarządu. 

Pełna treść oświadczenia zarządu PZT:

Jako zarząd PZT podajemy się dniu dzisiejszym do dymisji na znak protestu przeciwko działalności Ministra Sportu i Turystyki Witolda Bańki. Minister swoimi wystąpieniami publicznymi i decyzjami utrudnia prace Zarządu PZT i pośrednio wpłynął na przebieg kampanii wyborczej w Związku.

ZOBACZ WIDEO Gol z karnego dał im awans do finału. Zobacz skrót meczu Reading FC - Fulham [ZDJĘCIA ELEVEN]

Uzasadnienie:

1. Minister Bańka wielokrotnie publicznie wprowadzał w błąd opinię publiczną i środowisko tenisowe, twierdząc, że władze zaprzepaszczają szanse na rozwój dyscypliny a gospodarowanie środkami przez ten związek pozostawia wiele do życzenia. Minister twierdził również, że PZT wciąż nie zwrócił blisko 250 tys. zł dotacji za rok 2015.

Prawdą jest natomiast, że Ministerstwo Sportu do tej pory nie wydało wiążącej decyzji administracyjnej dotyczącej tego zwrotu, co uniemożliwia Związkowi wystąpienie w tej sprawie do Sądu Administracyjnego o rozstrzygnięcie tej sprawy.

2. Minister Bańka wstrzymał przekazywanie na konto PZT i tak obniżonych wcześniej dotacji na finansowanie Kadry Narodowej Seniorów i Juniorów. Do tej pory nie wpłynęła do związku żadna złotówka.

3. Minister zignorował również wizytę Prezydenta ITF w Polsce, nie wyznaczył również kompetentnej osoby w swoim zastępstwie.

4. Mimo usilnych starań Zarządu PZT Minister przez okres swojego urzędowania nie znalazł czasu na oficjalne spotkanie z przedstawicielami tego Zarządu.

Konsekwencją brudnej kampanii wyborczej, w której został wykorzystany Minister jest m.in.podejrzenie o niezgodne z prawem wybory 23 delegatów w Mazowieckim Związku Tenisowym, co może skutkować unieważnieniem Walnego Zgromadzenia Delegatów PZT. Również skutecznie uniemożliwiono kandydowanie na Prezesa PZT innym kandydatom, co zablokowało szansę przeprowadzenia merytorycznej debaty na p temat przyszłości PZT.

Czy zarząd PZT podjął właściwą decyzję?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Tenis na Facebooku
Zgłoś błąd
materiały prasowe
Komentarze (32)
 • Henryk Zgłoś komentarz
  Gdzie są pieniądze ?,tam nie ma sentymentów.
  • zet2 Zgłoś komentarz
   Zobaczymy jacy przyjdą wybitni zawodowcy............
   • atenaneta Zgłoś komentarz
    szkoda że dopiero teraz
    • DirFanni Zgłoś komentarz
     Kolejny przykład pasożytów żerujących na związku za publiczne pieniądze- socjalizm w rozkwicie. Dopóki nie oderwie się tych ryjów od koryt nie będzie w Polsce dobrze a więc i w
     Czytaj całość
     tenisie. W innym miejscu Pani Kostecka biadoli nad stanem polskiego tenisa a tu widzimy gdzie jest przyczyna. Trenerzy którzy są dobrzy tylko w braniu coraz wyższych stawek za godzinę oraz związek który istnieje tylko po to aby ustawić materialnie swoje kierownicze grono. Jeśli nikt nie pociągnie ich do odpowiedzialności karnej za sprzeniewierzenie publicznych środków to proceder tylko będzie się powtarzał.
     • Paweł Perkowski Zgłoś komentarz
      A to dobre!!! Bractwo nietykalnych nie rozliczyło się z dotacji, które dostali 2 lata temu w kwocie 250 tys. więc na ministra się obrazili i widząc, że nowy minister nie da się więcej
      Czytaj całość
      doić zrezygnowali z funkcji? To tak w skrócie! A czy zarezerwowali sobie już miejsce w areszcie, bo w takiej sytuacji to zwykła kradzież jest!? Mam nadzieję, że za to odpowiedzą materialnie! Inaczej to ja też chcę "zagospodarować" pieniądze z delegacji a jak się księgowa zapyta to na znak protestu się zwolnię i pójdę gdzie indzie tak pracować!
      • hamtaro Zgłoś komentarz
       Już większych bzdur niż wypisujecie nie czytałem, nie wiem czy wszystko jest w porządku z finansami PZT ale mają rację najpierw musi być decyzja a potem odwołanie lub zaskarżenie do
       Czytaj całość
       sądu minister nie może tak po prostu powiedzieć jesteście winni 250tys, po to wydaje decyzję, a znając pisland jest to ich szablonowe zagranie rzucić hasło on ukradł i czekać na samosąd
       • Mossad Zgłoś komentarz
        A kiedy ten zwiazek byl dobrze zarzadzany? W ostatnim 50 leciu? Ktos pamieta?
        • marulek Zgłoś komentarz
         Przecież ta szopka była do przewidzenia. Dostali aż o 2 mln mniejszą dotację, do tego Ministerstwo, jeszcze od nich żądało 250k, więc zwinęli się pod pretekstem jakiejś brudnej
         Czytaj całość
         kampanii wyborczej. W tym całym PZT jest większy burdel niż w szczypiorniaku, czy PZPNie za rządów Listkiewicza i Laty...więc jak to mówiła pewna gąsienica.....szkoda strzępić ryja.
         • Allez Zgłoś komentarz
          minister Banka ma swoje za uszami. Ale i Muzof ma swoje .. mial byc sprawnym menadzerem, ktory mial nadac zwiazkowi nowa dynamika a okazalo sie, ze to rozlazle szelki a nie organizator.... i
          Czytaj całość
          tak zle i tak niedobrze
          • Mariusz Ryżkowski Zgłoś komentarz
           No dobra to troche faktow: http://weszlo.com/2017/02/20/pzt-prezes-zabija-tenisa/
           • AntyBorucTylkoReal Zgłoś komentarz
            Niech się wypowiedzą na temat tego zarządu tenisiści, fakty są takie że tenisiści sponsorowani przez PZT są w rankingach WTA i ATP na miejscach 400 i niższych to o czym my tu mówimy i
            Czytaj całość
            są to najczęściej "młode" talenty po 25- 30 lat
            • margota Zgłoś komentarz
             Tak się zastanawiam, kiedy wybierano delegatów w Mazowieckim związku ??? Może tą rezygnację trza było wcześniej złożyć ? Może byłby większy oddźwięk i skorzystałby na tym
             Czytaj całość
             polski tenis a nie władze ?
             • Chop Luftmysza Zgłoś komentarz
              To straszne - świat tenisa na tę wiadomość zatrząsł się w posadach...;) Federer i Djokovic pewnie zbojkotują cały sezon. Czy w całym wszechświecie istnieje ktoś, kto by tak mądrze
              Czytaj całość
              potrafił prowadzić polski tenis ku świetlanej przyszłości?
              Zobacz więcej komentarzy (4)
              Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
              ×
              Sport na ×