Roland Garros: piąty wielkoszlemowy tytuł Bethanie Mattek-Sands i Lucie Safarovej

Amerykanka Bethanie Mattek-Sands i Czeszka Lucie Safarova zostały mistrzyniami gry podwójnej wielkoszlemowego Rolanda Garrosa 2017 na kortach ziemnych w Paryżu.

Getty Images / Adam Pretty

W drodze po drugi triumf w Paryżu Bethanie Mattek-Sands i Lucie Safarova straciły jednego seta. W II rundzie twardy opór stawiły im Serbka Aleksandra Krunić i reprezentantka Australii Ajla Tomljanović. Amerykanka i Czeszka wróciły wówczas z 6:7, 0:2 i zwyciężyły 6:7(3), 6:4, 6:4. W niedzielnym finale pokonały 6:2, 6:1 Ashleigh Barty i Casey Dellacquę.

W trzecim gemie I seta Mattek-Sands uzyskała przełamanie pewnym wolejem, a w czwartym utrzymała podanie po obronie trzech break pointów. Po błędzie przy siatce jednej z Australijek Amerykanka i Safarova prowadziły 4:1. Ostrym returnem wymuszającym błąd Barty odrobiła część strat. Po chwili z serwisowych kłopotów nie potrafiła wyjść Dellacqua. Obroniła cztery break pointy, ale siejąca popłoch przy siatce Mattek-Sands piątego wykorzystała. Wynik seta na 6:2 reprezentantka USA ustaliła wygrywającym serwisem.

Mattek-Sands i Safarova ani na moment nie straciły koncentracji, a ich rywalki były bezradne. Amerykanka dominowała przy siatce, a Czeszka wiodła prym w rywalizacji z głębi kortu. W trzecim gemie II seta Dellacqua oddała podanie wyrzucając loba. Barty odparła dwa break pointy, ale przy trzecim wyrzuciła bekhend i Australijki przegrywały 1:4. Tenisistki z antypodów popełniały stanowczo za dużo błędów zarówno z linii końcowej, jak i przy siatce, aby mogły stawić większy opór Amerykance i Czeszce. Spotkanie zakończył w siódmym gemie wpakowany w siatkę bekhend przez Dellacquę.

W trwającym 66 minut meczu Australijki zdobyły tylko jeden z 14 punktów przy swoim drugim podaniu. Amerykanka i Czeszka obroniły trzy z czterech break pointów, a same wykorzystały sześć z 12 break pointów. W odniesieniu pewnego zwycięstwa Mattek-Sands i Safarovej nie przeszkodziła niska celność pierwszego podania (zaledwie 39 proc.). Ich łupem padło 62 ze 108 rozegranych punktów.

Dla Mattek-Sands i Safarovej to piąty wielkoszlemowy tytuł. Wcześniej wygrały Australian Open 2015 i 2017, Roland Garros 2015 i US Open 2016. Dellacquę i Barty po raz czwarty dzielił jeden zwycięski mecz od największego triumfu. W 2013 roku wystąpiły w finale w Melbourne, Londynie i Nowym Jorku. Przegrały odpowiednio z Włoszkami Sarą Errani i Robertą Vinci, Tajwanką Su-Wei Hsieh i Shuai Peng oraz Czeszkami Andreą Hlavackovą i Lucie Hradecką.

Roland Garros, Paryż (Francja)
Wielki Szlem, kort ziemny, pula nagród w deblu kobiet 2 mln euro
niedziela, 11 czerwca

finał gry podwójnej:

Bethanie Mattek-Sands (USA, 1) / Lucie Safarova (Czechy, 1) - Ashleigh Barty (Australia) / Casey Dellacqua (Australia) 6:2, 6:1

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online. (link sponsorowany)

Czy Bethanie Mattek-Sands i Lucie Safarova wygrają Wimbledon 2017?