Wimbledon: Lucas Pouille rywalem Jerzego Janowicza w II rundzie, dzień "50" Rafaela Nadala

Lucas Pouille w czterech setach pokonał Maleka Jaziriego i w II rundzie rozgrywanego na kortach trawiastych wielkoszlemowego Wimbledonu 2017 zagra z Jerzym Janowiczem. Rafael Nadal i Marin Cilić wygrali poniedziałkowe mecze bez straty partii.

Marcin Motyka
PAP/EPA / RONALD WITTEK

Rafael Nadal udanie powrócił na Wimbledon po dwuletniej nieobecności. Hiszpan, mistrz tego turnieju z sezonów 2008 i 2010, przed 12 miesiącami nie wystąpił przy Church Road z powodu kontuzji nadgarstka. W tym roku nic nie stanęło na przeszkodzie, by pojawił się w Londynie. I wrócił w znakomitym stylu. W meczu I rundy zaprezentował świetną grę i pokonał Johna Millmana 6:1, 6:3, 6:2. Nic więc dziwnego, że kort nr 1 opuszczał z uśmiechem na ustach.

Dla 31-letniego Nadala był to dzień spod znaku liczby 50. Rozegrał bowiem 50. w karierze mecz w Wimbledonie (wygrał po raz 41.) oraz 50. w obecnym sezonie (44. zwycięski). To także jego 850. wygrany mecz w głównym cyklu. W erze zawodowego tenisa więcej wygranych spotkań mają jedynie Jimmy Connors (1256), Roger Federer (1104), Ivan Lendl (1068), Guillermo Vilas (929), John McEnroe (877) i Andre Agassi (870).

- W sezonach 2006-11 grałem tu pięć razy z rzędu w finale, więc miło jest wrócić po przerwie, bo Wimbledon to wyjątkowy turniej i zawsze mogę tu liczyć na wsparcie fanów. Jestem zadowolony ze swojej gry. Był to mój pierwszy od dwóch lat oficjalny mecz na trawie, więc cieszę się, że wygrałem i czekam na kolejne pojedynki - powiedział Hiszpan (w poniedziałek pięć asów, osiem przełamań i 33 zagrania kończące), który w 1/32 finału zagra z Donaldem Youngiem. Amerykanin, juniorski zwycięzca The Championships z 2007 roku, wyeliminował Denisa Istomina.

Marin Cilić udowodnił, że nie bez powodu jest stawiany w roli kandydatów do triumfu w Wimbledonie 2017. Chorwat w I rundzie trafił na jednego z najtrudniejszych możliwych rywali, Philippa Kohlschreibera, ale nie dał szans lubiącemu grę na trawie i często sprawiającemu niespodzianki Niemcowi. Rozstawiony z numerem siódmym Cilić rozegrał fantastyczny mecz, wygrywając 6:4, 6:2, 6:3.

Tenisista z Zagrzebia w poniedziałek nie miał słabych punktów. Znakomicie serwował (15 asów, ani jednej straty podania i 62 z 88 wygranych punktów przy własnym serwisie), pewnie i agresywnie grał z linii końcowej (47 uderzeń wygrywających oraz tylko 21 niewymuszonych błędów), a także świetnie returnował (cztery przełamania i 43 proc. zwycięskich punktów przy podaniu rywala). W II rundzie Cilicia czeka mecz z kolejnym Niemcem, Florianem Mayerem. Reprezentant naszych zachodnich sąsiadów wyeliminował Viktora Troickiego, który skreczował po przegranym 1:6 pierwszym secie.

Kei Nishikori nigdy nie był mistrzem gry na trawie, ale w poniedziałek wygrał w stylu godnym największych specjalistów od zielonej nawierzchni. Japończyk zdeklasował Marco Cecchinato, oddając Włochowi zaledwie cztery gemy. O III rundę oznaczony "dziewiątką" gracz z Shimane powalczy z Serhijem Stachowskim. Ukrainiec, który przed czterema laty na korcie centralnym ograł Federera, w I rundzie okazał się lepszy od Juliena Benneteau.

Lucas Pouille wygrał 6:7(5), 6:4, 6:4, 7:6(2) z Malekiem Jazirim, w czwartej partii broniąc trzech piłek setowych. Rozstawiony z numerem 14. Francuz, który w poniedziałek zapisał na swoim koncie 12 asów i cztery przełamania, w 1/32 finału zmierzy się z Jerzym Janowiczem. Środowy mecz będzie drugą konfrontacją pomiędzy tymi tenisistami. We wrześniu 2015 roku w II rundzie imprezy w Sankt Petersburgu Pouille zwyciężył 7:6(8), 7:6(1).

Kłopotów z awansem do II rundy nie miał Roberto Bautista. Oznaczony "18" Hiszpan pokonał 6:3, 6:1, 6:2 powracającego do głównego cyklu po dwuletniej przerwie Andreasa Haidera-Maurera. Bautista w II rundzie trafił na Petera Gojowczyka. Niemiecki kwalifikant w poniedziałek w czterech setach ograł Mariusa Copila.

W Wimbledonie 2017 nie ma już turniejowej "31", Fernando Verdasco. Hiszpan przegrał 6:2, 6:7(5), 6:7(8), 3:6 z Kevinem Andersonem. Kolejnym przeciwnikiem tenisisty z RPA będzie Andreas Seppi, który na otwarcie uporał się z Norbertem Gombosem (6:2, 3:6, 6:2, 6:1).

Kei Nishikori (Japonia, 9) - Marco Cecchinato (Włochy) 6:2, 6:2, 6:0
Lucas Pouille (Francja, 14) - Malek Jaziri (Tunezja) 6:7(5), 6:4, 6:4, 7:6(2)
Roberto Bautista (Hiszpania, 18) - Andreas Haider-Maurer (Austria) 6:3, 6:1, 6:2
Kevin Anderson (RPA) - Fernando Verdasco (Hiszpania, 31) 2:6, 7:6(5), 7:6(8), 6:3
Andreas Seppi (Włochy) - Norbert Gombos (Słowacja) 6:2, 3:6, 6:2, 6:1
Donald Young (USA) - Denis Istomin (Uzbekistan) 5:7, 6:4, 6:4, 4:2 i krecz
Florian Mayer (Niemcy) - Viktor Troicki (Serbia) 6:1 i krecz
Serhij Stachowski (Ukraina, Q) - Julien Benneteau (Francja) 6:3, 7:6(8), 2:6, 6:2
Peter Gojowczyk (Niemcy, Q) - Marius Copil (Rumunia) 7:6(5), 2:6, 6:3, 6:1