Wimbledon: pogrom w finale debla kobiet, triumf Jekateriny Makarowej i Jeleny Wiesniny

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP/EPA / NIC BOTHMA /
PAP/EPA / NIC BOTHMA /

Rosjanki Jekaterina Makarowa i Jelena Wiesnina rozbiły 6:0, 6:0 Tajwankę Hao-Ching Chan i Rumunkę Monikę Niculescu w finale gry podwójnej wielkoszlemowego Wimbledonu.

W 1953 roku Shirley Fry i Doris Hart nie oddały nawet gema Maureen Connolly i Julie Sampson. Po 63 latach po raz drugi w historii finał debla kobiet zakończył się wynikiem 6:0, 6:0. Jekaterina Makarowa i Jelena Wiesnina rozbiły Tajwankę Hao-Ching Chan i Rumunkę Monikę Niculescu.

W I secie Makarowa i Wiesnina objęły prowadzenie 4:0, choć wcale nie przyszło im to tak łatwo. Najpierw dwa break pointy obroniła Niculescu, a przy 0:3 cztery zniwelowała Chan, ale najważniejsze wymiany padły łupem ich rywalek. W kolejnych dwóch gemach Rosjanki straciły tylko dwa punkty i wygrały I seta po 29 minutach.

W drugim gemie II seta Makarowa uzyskała przełamanie wieńcząc długą wymianę pewnym wolejem. Dominacja Rosjanek trwała. Po błędzie bekhendowym Tajwanki prowadziły 4:0. W piątym gemie Chan i Niculescu miały dwa break pointy, ale nie potrafiły ich wykorzystać. Wynik meczu na 6:0, 6:0 Makarowa ustaliła bekhendem po linii.

W ciągu 55 minut Rosjanki obroniły dwa break pointy, a same wykorzystały sześć z 12 szans na przełamanie. Ich łupem padło 59 z 92 rozegranych punktów.

Dla Rosjanek był to szósty wspólny wielkoszlemowy finał (bilans 3-3). Makarowa po raz drugi wystąpiła w meczu o tytuł w Wimbledonie. W 2010 roku razem z Wierą Zwonariową przegrały z Amerykanką Vanią King i Kazaszką Jarosławą Szwiedową.

Wcześniej życiowymi osiągnięciami Chan w deblu były ćwierćfinały US Open 2015 oraz Australian Open i Rolanda Garrosa 2016 w parze ze swoją siostrą Yung-Jan Chan. W 2014 roku w Wimbledonie Tajwanka wystąpiła w finale miksta razem z Maksem Mirnym. Niculescu mogła pochwalić się ćwierćfinałami Rolanda Garrosa 2010 (z Shahar Peer) i Australian Open 2012 (z Iriną-Camelią Begu).

Dwa lata temu Makarowa i Wiesnina przegrały 7:5, 6:7(4), 5:7 niewiarygodny finał z Martiną Hingis i Sanią Mirzą. W sobotę 15 lipca 2017 roku wygrały Wimbledon po raz pierwszy. To ich trzeci wielkoszlemowy tytuł. Wcześniej triumfowały w Rolandzie Garrosie 2013 i US Open 2014.

The Championships, Wimbledon (Wielka Brytania) Wielki Szlem, kort trawiasty, pula nagród w deblu kobiet 1,820 mln funtów sobota, 15 lipca

finał gry podwójnej:

Jekaterina Makarowa (Rosja, 2) / Jelena Wiesnina (Rosja, 2) - Hao-Ching Chan (Tajwan, 9) / Monica Niculescu (Rumunia, 9) 6:0, 6:0

Czy Jekaterina Makarowa i Jelena Wiesnina wygrają US Open 2017?