ATP Bastad: David Ferrer i Ołeksandr Dołgopołow w piątek obronili meczbole, w niedzielę zagrają o tytuł

David Ferrer w dwóch setach pokonał Fernando Verdasco w półfinale rozgrywanego na kortach ziemnych turnieju ATP World Tour 250 w Bastad. W finale Hiszpan zagra z Ołeksandrem Dołgopołowem, który w sobotę wygrał z Andriejem Kuzniecowem.

Marcin Motyka
PAP/EPA / ADAM IHSE

- Uwielbiam grać w Bastad. Od pierwszego mojego występu, w 2004 roku, gdy tu jestem, czuję się jak w domu - mówił podczas turnieju ATP w Bastad Fernando Verdasco. Hiszpan liczył, że w tym roku, w 10. starcie w SkiStar Swedish Open w końcu zdoła wygrać tę imprezę. Jego marzenia zostały jednak rozwiane w sobotę. W półfinale rozstawiony z numerem szóstym Hiszpan przegrał 1:6, 7:6(3), 4:6 z rodakiem, Davidem Ferrerem.

Dla tenisisty z Walencji to 15. zwycięstwo nad kolegą z reprezentacji w 22. konfrontacji. Mecz trwał dwie godziny i dziesięć minut. W tym czasie Ferrer zaserwował dwa asy, jeden raz został przełamany, wykorzystał pięć z 12 break pointów i łącznie zdobył 105 punktów, o 19 więcej od przeciwnika.

Tym samym Ferrer awansował do 52. w karierze finału w głównym cyklu. Na tytuł czeka od października 2015 roku, gdy zwyciężył w Wiedniu. W Bastad w spotkaniu o mistrzostwo wystąpi po raz czwarty. W sezonach 2007 i 2012 zwyciężał, natomiast w 2011 uległ Robinowi Söderlingowi.

W meczu o tytuł tegorocznej edycji Hiszpan zmierzy się z Ołeksandrem Dołgopołowem. Ukrainiec w sobotę pokonał 6:3, 6:2 Andrieja Kuzniecowa. - To nie był łatwy mecz. Rozegraliśmy wiele długich i trudnych gemów. Ale trzymałem się mocno i w drugim secie zdołałem mu odskoczyć na bezpieczną przewagę, której nie straciłem - skomentował kijowianin, który zagra w swoim ósmym finale. Ma na koncie trzy tytuły. Ostatni wywalczył w lutym w Buenos Aires.

Niedzielny mecz będzie 14. pojedynkiem pomiędzy Ferrerem a Dołgopołowem. Częściej, dziewięciokrotnie, wygrywał Hiszpan. Na nawierzchni ziemnej ich bilans wynosi 3-0 dla Ukraińca.

Co intrygujące, Ferrer i Dołgopołow zagrają w finale, choć byli o jeden punkt od porażki w piątkowych pojedynkach 1/4 finału. Obaj jednak obronili dwa meczbole. Hiszpan w spotkaniu z Henrim Laaksonenem, natomiast Ukrainiec z Karenem Chaczanowem.